Kto był najlepszym hetmanem??

Wszystko co nie pasuje do pozostałych sekcji, a dotyczy tego okresu.

Kto był najlepszym hetmanem??

Jan Karol Chodkiewicz
3
19%
Stefan Czarniecki
3
19%
Stanisław Żółkiewski
2
13%
Jan III Sobieski
4
25%
Stanisław Koniecpolski
1
6%
Jan Zamoyski
3
19%
Inny
0
Brak głosów
 
Liczba głosów: 16
Tomek
Posty: 7
https://www.artistsworkshop.eu/meble-kuchenne-na-wymiar-warszawa-gdzie-zamowic/
Rejestracja: 20 maja 2011, 18:54

Re: Kto był najlepszym hetmanem??

Post autor: Tomek »

atakowali na s moskale,kozacy i Szwedzi a do tego Polacy nie mieli za dużo wojska a i byli ze sobą skłóceni więc wygranie czegoś takiego było naprawdę trudne.
Husarz
Posty: 803
Rejestracja: 31 paź 2010, 04:37

Re: Kto był najlepszym hetmanem??

Post autor: Husarz »

Jestem za Janem III Sobieskim-byl postrachem dla Turkow. Nie na darmo go nazywano Lwem z Lechistanu.
Skrzetuski
Moderator
Posty: 527
Rejestracja: 16 maja 2011, 14:57

Re: Kto był najlepszym hetmanem??

Post autor: Skrzetuski »

Czarniecki był dobry w wojnie partyzanckiej, ale byli lepsi od niego dowódcy - choćby Lubomirski. Baaardzo dziwi mnie fakt, że nie znalazła się jeszcze osoba, która oddałaby swój głos na Chodkiewicza.
Suchy
Posty: 365
Rejestracja: 23 lip 2011, 18:41

Re: Kto był najlepszym hetmanem??

Post autor: Suchy »

Wybrałem Jana Karola Chodkiewicza.
Dlaczego?
Szczególnie za kampanie antyszwedzką na Inflantach na początku XVII w. Głównie mówi się o Kircholmie jako świetnym zwycięstwie husarii, ale należy pamiętać o Białym kamieniu. Szarzę husarii pod Białym Kamieniem można porównać do szarży kircholmskiej. Jako jeden z nielicznych przeżył rzeź polskiej załogi i szlachectwa w Moskwie w 1612 r. Za Chocim, gdyż będąc umierający (bo przecież nie zginął) do końca swych dni spełniał służbe żołnierza, broniąc się w chocimskiej twierdzy.
Otton III
Moderator
Posty: 524
Rejestracja: 10 paź 2010, 17:48

Re: Kto był najlepszym hetmanem??

Post autor: Otton III »

Postawiłem na Stanisława Żółkiewskiego - za Kłuszyn i zdobycie Moskwy. Za nim przemawia też jego bohaterska śmierć pod Cecorą.
Artur Rogóż
Administrator
Posty: 4635
Rejestracja: 24 maja 2010, 04:01
Kontakt:

Re: Kto był najlepszym hetmanem??

Post autor: Artur Rogóż »

Otton III pisze:Postawiłem na Stanisława Żółkiewskiego - za Kłuszyn i zdobycie Moskwy. Za nim przemawia też jego bohaterska śmierć pod Cecorą.
Nie wiem czy śmierć była bohaterska, ale na pewno można było jej uniknąć. Śmierć poniósł nie w bitwie, lecz pod koniec odwrotu, gdzie zamieniło się to w paniczną ucieczkę.
golec115
Moderator
Posty: 243
Rejestracja: 09 kwie 2011, 08:57
Lokalizacja: Sępólno Kraj.

Re: Kto był najlepszym hetmanem??

Post autor: golec115 »

Trudny wybór pomiędzy Janem Sobieskim a Stefanem Czarneckim. Jednak głos dlatego ostatniego za jego zasługi w obronie Polski podczas potopu. Gdyby nie on to.. Być może władałaby nami Szwecja.. :roll:
major Koenig
Posty: 48
Rejestracja: 08 mar 2011, 23:29

Re: Kto był najlepszym hetmanem??

Post autor: major Koenig »

Co wy tak z tym Czarnieckim, przecież on słaby był, więcej bitew wtopił niż wygrał?:)
On się nadawał do walki podjazdowej lub szarż jazdą, ale ogólnie taktycznie był słaby, nie umiał koordynowac w regularnej bitwie róznymi rodzajami wojsk bo nie miał żadnego przygotowania do tego, ponadto był wielkim ryzykantem przez co parę razy mocno dostal po dupie!
A potopu też sam nie wygrał, zresztą pod Warką główne wojska Szwedów mu uciekły o potem dostał łupnia pod Kłeckiem...
do tego nawet jak na tamte czasy był strasznym ludobójca i złodziejem, żaden tatar czy kozak by sie nie powstydził jego dokonań..

Osobiście mam dylemat pomiędzy Zamoyskim a Chodkiewiczem, jednak Zamoyski to był bardziej maż stanu a jego dowodzenie było dośc schematyczne. Za to Chodkiewicz to klasa sama w sobie, walki z Rosją, powstanie Nalewajki, pogrom rokoszu Zebrzydowskiego, obrona Chocimia ale głównie wojna o Iflanty jak Kokenhausen ale głównie Kircholm jako jedno z największych zwycięstw polskiego oręża to zasługuje na miano najlepszego hetmana RON. Umiał świetnie wykorzystywać husarię ale równie dobry w oblężeniach i w defensywie. No i nie przegrywał....
ODPOWIEDZ

Wróć do „Polska króli elekcyjnych ogólnie”