Garnek ze skarbami krył się w lesie

Archeologia – nauka, której celem jest odtwarzanie społeczno-kulturowej przeszłości człowieka na podstawie znajdujących się w ziemi, na ziemi lub w wodzie źródeł archeologicznych, czyli materialnych pozostałości działań ludzkich.
golec115
Moderator
Posty: 243
https://www.artistsworkshop.eu/meble-kuchenne-na-wymiar-warszawa-gdzie-zamowic/
Rejestracja: 09 kwie 2011, 08:57
Lokalizacja: Sępólno Kraj.

Garnek ze skarbami krył się w lesie

Post autor: golec115 »

Mieszkaniec Prabut (woj. pomorskie), Zbigniew Krysiński, natrafił parę dni temu w lesie między Suszem a swoją rodzinną miejscowością na garnek ze średniowiecznym skarbem.
Uczciwy znalazca przekazał gliniane naczynie do Urzędu Miasta w Prabutach. Jeszcze tego samego dnia skarb odebrał Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków.
Wstępne analizy wykazały, że jest to srebrny skarb o wadze około pół kilograma. Wielką niespodzianką jest to, że zachowały się fragmenty tkaniny, w którą był owinięty.
W garnku badacze znaleźli ponad sto monet i ich fragmentów oraz pięć pierścieni, dwie bransolety wężowate, naszyjnik, zawieszki i kaptorgę (noszone na piersi pudełko na amulety, pachnidła bądź relikwie) o wymiarach około 6 cm na 6 cm z łańcuchem.
Wstępne analizy wskazują, że wśród monet przeważają numizmaty zachodnioeuropejskie z lat 1050-1060. W skarbie są też siekańce z monet arabskich i prawdopodobnie monety cesarza Ottona III i Adelajdy.
Wiele numizmatów jest w złym stanie w przeciwieństwie do ozdób, które bardzo dobrze zniosły upływ czasu.
Oprócz srebra w garnku znajdowały się również paciorki z bursztynu, karneolu i szkła.
Jak poinformowała Archeowieści Danuta Król z Muzeum Archeologicznego w Gdańsku, skarb pochodzi najpewniej z końca XI w. Wskazuje na to nie tylko wiek monet, ale również garnka, w którym były ukryte.
Tereny, na których dokonano odkrycia były zamieszkane przez ludy bałtyjskie. Stylistyka znalezionych ozdób jest charakterystyczna dla wyrobów bałtyjskich i zachodniosłowiańskich.
Archeolodzy z gdańskiego muzeum przygotowują się do przebadania miejsca odkrycia. Do prac powinno dojść jeszcze w tym miesiącu. Wiele wskazuje na to, że skarb znalazł się na powierzchni w wyniku prowadzonych niedawno w tej części lasu prac podczas których powstała nowa przecinka.
Archeolodzy z MAG mają nadzieję, że skarb zostanie u nich na stałe. Nie jest to jednak pewne, gdyż jak się okazało znaleziska dokonano już na terenie województwa warmińsko-mazurskiego blisko granicy z województwem pomorskim. Tym samym decyzja o ostatecznej lokalizacji skarbu będzie należała do konserwatora właściwego dla miejsca znalezienia.

Wojciech Pastuszka
/źródło: http://archeowiesci.pl/2011/07/13/garne ... e-w-lesie/ /
Artur Rogóż
Administrator
Posty: 4635
Rejestracja: 24 maja 2010, 04:01
Kontakt:

Re: Garnek ze skarbami krył się w lesie

Post autor: Artur Rogóż »

W Wielkiej Brytanii, gdy znajdziesz "skarb" to jest on współwłasnością posiadacza grunta oraz poszukiwacza. Co wydaje się fair. W Polsce co jakiś czas ktoś chce być uczciwy i odda znalezisko, ale za to spotka go przesłuchanie w jakich okolicznościach wszedł w jego posiadanie :-(
golec115
Moderator
Posty: 243
Rejestracja: 09 kwie 2011, 08:57
Lokalizacja: Sępólno Kraj.

Re: Garnek ze skarbami krył się w lesie

Post autor: golec115 »

Owszem, samo posiadanie wykrywacza metali jest zgodne z prawem, ale używanie go jest juz sprzeczne. Jeśli chce się nim szukać trzeba uzyskać zgodę od wojewódzkiego konserwatora zabytków, uiścić pewną opłatę (o ile pamiętam), oraz każdą znalezioną rzecz oddać. W ten sposób wszystkie ważniejsze eksponaty są na czarnym rynku, bo nikt nie chce oddać za darmo, coś co znalazł. Polskie prawo jest pod tym względem chore i gdyby podobnie jak w Wlk. Brytanii muzeum oferowałoby pierwokup po cenie rynkowej, to odnalazłoby się mnóstwo skarbów. A tak dostaje się nieraz nagrody w wysokości 10% wartości znaleziska.. I dopóki prawo się nie zmieni, to wiele wartościowych rzeczy pozostanie skrywanych w piwnicach, jako pamiątki rodzinne. :roll:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Archeologia Polski”