Pochodzenie Słowian, Wyodrębiono z "Krak czy Krakus"

Dział ten służy do publikowania odnośników do ciekawych tematów poświęconych historii Polski. Najlepiej jest zacytować post wprowadzający z innego forum oraz podanie nazwy forum wraz z linkiem do tematu.
fora historyczne
Posty: 146
https://www.artistsworkshop.eu/meble-kuchenne-na-wymiar-warszawa-gdzie-zamowic/
Rejestracja: 01 paź 2012, 06:58

Pochodzenie Słowian, Wyodrębiono z "Krak czy Krakus"

Post autor: fora historyczne »

Aby nie zaśmiecać tematu Krak Czy Krakus proponuję przenieść dyskusję na temat pochodzenia Słowian wg. różnych źródeł czy koncepcji właśnie tutaj. Wiem,że na ten temat jest sporo na forum (wspominał o tym Jasnogród), postaram się więc wyszukać te wątki i zalinkować je tutaj.
W skrócie:

W świetle źródeł archeologicznych Słowianie wywodzili się terenów zajmowanych w III-V w.p.n.e. przez Kulturę Kijowską (dorzecze środkowego Dniepru), skąd rozprzestrzenili (VI w.) się na zachód (kultura praska) i południowy zachód (kultura Pieńkowka) oraz częściowo na wschód, gdzie poprzednia jednostka kulturowa przekształciła się w kulturę Kołoczin.

Dawne utożsamianie przez historyków Wenetów z plemionami zamieszkującymi ziemie polskie nie ma żadnych podstaw - zawsze w tym kontekście wymienia się ziemie położone na wschód od Wisły:
http://www.historycy.org/index.php?show ... 6069&st=75 - post 89

Językoznawcy nie mają pewności co do swojej interpretacji pochodzenia Słowian - już K. Moszyński na podstawie nazw drzew: buka, jaworu, cisy, brzekini i jodły - uznawał tereny wschodnie za tę praojczyznę, natomiast np. prof. W. Mańczak nie przyjmuje takiej argumentacji.
Generalnie wśród językoznawców utworzyły się "dwa obozy" nt. pochodzenia Słowian w świetle ich badań - jeden opowiada się za genezą wschodnia, drugi za zachodnią.

Obecny "team" autochtonistów to: L. Leciejewicz (archeolog), H. Mamzer (archeolog negujący możliwość identyfikacji etnicznej na podstawie danych archeologicznych), W. Mańczak (wspominany językoznawca) - jeśli znajdę jeszcze kogoś o tych poglądach, to uaktualnię post.

Natomiast za wschodnim pochodzeniem Słowian opowiada się generalnie zdecyodwanie większa część pozostałego środowiska archeologicznego, w tym wszyscy specjaliści zajmujący się okresem rzymskim.

Historycy pozostają na nieroztrzygniętej pozycji, a ponieważ literatura podręcznikowa pochodzi sprzed ponad 20 lat (np. podręcznik B. Zientary), nadal naucza się poglądów o zachodnim pochodzeniu Słowian.

Co do języka prasłowiańskiego, o którym wspomina Leszek:

http://www.mimuw.edu.pl/polszczyzna/PTJ ... 5%84ska%22

A jeśli chodzi o językoznawstwo wogóle:
http://www.mimuw.edu.pl/polszczyzna/PTJ/aB/b.html

Z Mańczakiem w internecie dyskutuje niejaki G. Jagodziński:
http://www.taraka.pl/index.php?id=pochoslo_00.htm

Literaturę szczegółową podam wkrótce.

Godłowski K. - Pierwotne siedziby Słowian, Kraków 2000

Kaczanowski P, Parczewski M. (red.) - Archeologia o początkach Słowian, Materiały z konferencji, Kraków, 19-21 Listopada 2001; Kraków 2005.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ciekawe tematy dot. historii Polski na innych forach”