Uroda Polskich Królowych

Dział ten służy do publikowania odnośników do ciekawych tematów poświęconych historii Polski. Najlepiej jest zacytować post wprowadzający z innego forum oraz podanie nazwy forum wraz z linkiem do tematu.
fora historyczne
Posty: 146
https://www.artistsworkshop.eu/meble-kuchenne-na-wymiar-warszawa-gdzie-zamowic/
Rejestracja: 01 paź 2012, 06:58

Uroda Polskich Królowych

Post autor: fora historyczne »

Myślę tutaj przede wszystkim o Elżbiecie Austriaczce. Jak właściwie z tą jej pięknością było? Między innymi u Jasienicy i Edwarda Rudzkiego("Polskie królowe") czytałam że była bardzo piękna. Natomiast Maria Bogucka w "Bonie" pisze że Elżbieta była brzydka.
Raczej mocno rozbieżne opinie.Z czego wynikają? Wie ktoś coś na ten temat? Mnie osobiście Elżbieta(gdy patrzę na jej portet) nie podoba się. Tak samo uroda Barbary Radziwiłówny nie powala mnie na kolana.

Zastanawia mnie też jak to było z urodą Jadwigi Andegaweńskiej. W większości poświęconych jej publikacji przedstawiana jest jako niezwykle piękna,jasnowłosa,wysoka kobieta. Tak przedstawiali Andegawenkę jej współcześni i tak opisywana jest obecnie.

Natomiast Jadwiga Żychlińska pisze że tej urody Jadwigi nie można być tak całkowicie pewnym.Kronikarze zachwycali się też pięknością jej ojca Ludwika, który był niski,chuderlawy i urodą nie grzeszył.


Jak było naprawdę?

A Anna Jagiellonka? Zagraniczni dyplomaci opisywali ją jako piękną kobietę i dawali jej mniej lat niż w rzeczywistości miała.Portety Jagiellonki mówią co innego. Jasienica pisze, że Anna zdawała sobie sprawę z własnej i brzydoty i swój portet zasłaniała firanką.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ciekawe tematy dot. historii Polski na innych forach”