Przesiedlenia, Akcja " Wisła"- Sukces Polski?

Dział ten służy do publikowania odnośników do ciekawych tematów poświęconych historii Polski. Najlepiej jest zacytować post wprowadzający z innego forum oraz podanie nazwy forum wraz z linkiem do tematu.
fora historyczne
Posty: 146
Rejestracja: 01 paź 2012, 06:58

Przesiedlenia, Akcja " Wisła"- Sukces Polski?

Post autor: fora historyczne » 06 paź 2012, 03:23

ak wiadomo po konferencji jałtańskiej granice Polski zostały ( jakkolwiek nie lubię tego określenia) przesunięte na Zachód. W wyniku tego przesiedlono miliony Niemców na Zachód, z kolei w 1947 roku przeprowadzono akcję " Wisła", mającą na celu likwidację
" upowskiego" ( z pewnych względów nie chciałem używać terminu
" ukraińskiego") terroryzmu, przy okazji wysiedlenie " niepewnego" elementu ukraińskiego i łemkowskiego. Pomijając całą niehumanitarną stronę podjętych kroków, czy jednak nie okazały się one pewnym sukcesem Polski, bowiem wysiedlając Ukraińców i Łemków z terenu Bieszczad pozbawiono ZSRR potencjalnego pretekstu do aneksji tych ziem z uwagi na " ukraińskość" ludności zamieszkującej Bieszczady, będącej podstawą do narodowościowego argumentu strony radzieckiej przy wytyczaniu granicy i w ten jeszcze sposób, osiedlając ich na terenach poniemieckich odbierając argument rewizjonistom niemieckim o narodowościowym charakterze tych ziem zamieszkanym przez Niemców. Proszę o wasze spostrzeżenia.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ciekawe tematy dot. historii Polski na innych forach”