WYSIEDLENIA, WYPĘDZENIA I UCIECZKI 1939-1959. ATLAS ZIEM POL

Zamieszczony katalog zawiera książki z dziedziny historii Polski. Jest to swoisty przewodnik po literaturze poświęconej historii naszego państwa. Katalog jest podzielony na kategorie, aby usprawnić wyszukanie konkretnej pozycji.
Artur Rogóż
Administrator
Posty: 4635
https://www.artistsworkshop.eu/meble-kuchenne-na-wymiar-warszawa-gdzie-zamowic/
Rejestracja: 24 maja 2010, 04:01
Kontakt:

WYSIEDLENIA, WYPĘDZENIA I UCIECZKI 1939-1959. ATLAS ZIEM POL

Post autor: Artur Rogóż »

WYSIEDLENIA, WYPĘDZENIA I UCIECZKI 1939-1959. ATLAS ZIEM POLSKI
praca zbiorowa

Cena detaliczna: 49,90
Cena internetowa: 45,90

Wydawca: Demart
EAN 9788374273916
240 stron
format 210x300 mm
oprawa miękka


Opis
„Wysiedlenia, wypędzenia i ucieczki 1939-1959. Atlas ziem Polski” opowiada o dramatycznych wydarzeniach będących częścią europejskiego doświadczenia XX w. Obrazuje ona przebieg przymusowych ruchów ludności na liczącym około pół miliona kilometrów kwadratowych obszarze Europy Środkowej, który wchodził w skład państwa polskiego przed (lub tylko do) 1939 r. i po (lub tylko od) 1945 r. Atlas, opisując deportacje, przesiedlenia, ucieczki, przymusowy pobór do wojsk okupacyjnych lub formacji nie mających narodowego mandatu, wywózki do pracy przymusowej wpisuje się w ciąg inicjatyw zmierzających do upamiętnienia ofiar przymusowych przesiedleń i wypędzeń spośród ludności cywilnej w Europie Środkowej i Wschodniej.


- komentarze historyczne
- kalendaria wydarzeń związanych z migracjami ludności cywilnej
- 68 barwnych map
- wykresy i diagramy
- blisko 400 ilustracji, głównie zdjęć
- dokumenty źródłowe, będące wytworem instytucji państwowych, jaki fragmenty wspomnień i relacji.





Autorzy: dr hab. Grzegorz Hryciuk – pracownik naukowy Instytutu Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego, autor publikacji dotyczących m.in. spraw narodowościowych na dawnych Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej dr Małgorzata Ruchniewicz – pracownik naukowy Instytutu Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego, autorka prac w języku polskim i niemieckim dotyczących m.in. ruchów migracyjnych na Dolnym Śląsku po 1939 r. dr Bożena Szaynok – pracownik naukowy Instytutu Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego, autorka publikacji z zakresu najnowszej histroii Polski, zwłaszcza z zakresu relacji polsko-żydowskich dr hab. Andrzej Żbikowski – zastępca dyrektora Żydowskiego Instytutu Historycznego i pracownik naukowy Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej
ODPOWIEDZ

Wróć do „Książki historyczne”