Popularna historia SKS

Zamieszczony katalog zawiera książki z dziedziny historii Polski. Jest to swoisty przewodnik po literaturze poświęconej historii naszego państwa. Katalog jest podzielony na kategorie, aby usprawnić wyszukanie konkretnej pozycji.
Artur Rogóż
Administrator
Posty: 4635
https://www.artistsworkshop.eu/meble-kuchenne-na-wymiar-warszawa-gdzie-zamowic/
Rejestracja: 24 maja 2010, 04:01
Kontakt:

Popularna historia SKS

Post autor: Artur Rogóż »

Zwłoki Stanisława Pyjasa znaleziono 7 maja 1977 r., 31 lipca w tajemniczych okolicznościach utonął w Zalewie Solińskim jego kolega Stanisław Pietraszko – ostatni ze znajomych Pyjasa, który go widział żywego. W prokuraturze zeznał, że o zabicie kolegi podejrzewa peerelowską Służbę Bezpieczeństwa. Studencki Komitet Solidarności formalnie powstał 15 maja 1977 r., a bezpieka miewała z nim później kłopoty.
Książka Szarka, choć wydana w związku z 30. rocznicą powstania SKS-u, różni się in plus od wielu takich publikacji, autor szczęśliwie unika patosu i patriotycznej szmiry. A ponadto nie tylko opisuje działania polityczne środowiska aktywnego już przedtem, ale ukonstytuowanego po śmierci Pyjasa i Pietraszki, ale także podaje mnóstwo szczegółów z życia codziennego Krakowa lat 70., zresztą wtedy wszędzie było podobnie. Chodzi mi na przykład o fakt, że wówczas pizza była towarem luksusowym, czymś z wielkiego świata. W pierwszej, otwartej w Krakowie, pizzerii były godzinne albo i dłuższe kolejki. Takie informacje są ważne w przekazie popularnym, osobliwie dla młodego pokolenia, bo w jakiś sposób tłumaczą czym w ogóle była PRL. W książce jest sporo fotografii robionych zarówno przez ludzi SKS-u podczas ich akcji i spotkań towarzyskich, jak również takich, których autorami byli ich „opiekunowie” z SB.

Szarek dobrze łączy warsztaty: historyczny i dziennikarski. W tekście widać pracę na źródłach bezpieczniackich, analizę PRL-owskiej prasy, a także relacje świadków i uczestników wydarzeń, bez których różne niuanse, czy szczegóły byłyby zupełnie niejasne. W sumie: właśnie tak trzeba pisać książki z historii najnowszej.

Jarosław Szarek, Czarne juwenalia. Opowieść o Studenckim Komitecie Solidarności, Wydawnictwo ZNAK, Kraków 2007, ss. 214
ODPOWIEDZ

Wróć do „Książki historyczne”