Zygmunt Gloger - Rok polski w życiu, tradycyi i pieśni

Zamieszczony katalog zawiera książki z dziedziny historii Polski. Jest to swoisty przewodnik po literaturze poświęconej historii naszego państwa. Katalog jest podzielony na kategorie, aby usprawnić wyszukanie konkretnej pozycji.
Volumina.pl
Posty: 9
Rejestracja: 22 mar 2012, 10:33
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Zygmunt Gloger - Rok polski w życiu, tradycyi i pieśni

Post autor: Volumina.pl » 26 lip 2012, 10:44

Obrazek
Obrazek

Zygmunt Gloger - Rok polski w życiu, tradycyi i pieśni
reprint

Rok wydania org.: 1900
Ilość stron: 388
Format: 170x240
Oprawa: twarda

Wydawca: Volumina.pl
Cena: 85 pln

do kupienia w naszym sklepie: Zygmunt Gloger - Rok polski w życiu, tradycyi i pieśni


Oddajemy na Państwa ręce reprint dzieła znanego etnografa i krajoznawcy – Zygmunta Glogera. Tym razem jest to opowieść o ludowych obyczajach i wierzeniach. Rok polski w życiu, tradycyi i pieśni to fascynująca opowieść o ludowym obyczaju przełomu wieków. Prezentowane przez nas wydanie pochodzi z ok. 1900 roku (wpis cenzury 29 lutego 1900r.) i dokumentuje nie tylko ówczesne, ale i dawniejsze obrzędy. Gloger, zamiłowany w historii i kulturze słowiańskiej, zebrał fragmenty pieśni, kolęd, modlitw, urywki pism i dzieł zawierających opisy świąt, obrządków i zabobonów. We wstępie pisze „Z dniem każdym stary świat schodzi do grobu. Co żyło i uświęcone było przez liczne wieki, idzie z wolna w zapomnienie, bo dzień dzisiejszy ma przedewszystkiem twardą pracę na dłoni namulonej, rachubę w głowie i na sercu, troskę o chleb. Tradycye w walce z kosmopolityzmem opadają na dno społeczeństwa, ku jego podstawom, tuląc się u ogniska nizkich dworków i strzech wieśniaczych”. Już w tym czasie Gloger zauważył potrzebę ocalenia rdzennie polskiego obyczaju od zatracenia. Co by powiedział żyjąc sto lat później, w naszych czasach? Tym ważniejszą książką jest Rok polski... Wiele z opisywanych tu obyczajów zanikło, część istnieje w szczątkowej postaci. Książka ta z pewnością rozjaśni pojęcie czytelnika o tym, dlaczego malujemy pisanki, a oświadczyć się trzeba było w święto Matki Boskiej Gromnicznej i dlaczego w ogóle Polacy szczególną czcią otaczali Matkę Boską. Nie jest to jednak, drogi czytelniku, dzieło religijne. Należy pamiętać, że w owym czasie lud polski, pozbawiony własnego państwa, scalony był dzięki wspólnej wierze, a obrządek katolicki był ściśle wymieszany z pogańskimi wierzeniami. To wszystko tłumaczy nam autor przytaczając dziesiątki tekstów i własnych zapisków. Jest to z pewnością bardzo cenna lektura.
Tak jak pozostałe nasze reprinty, książka posiada bardzo elegancką oprawę, tworzącą wraz z resztą naszych publikacji piękną serię wydawniczą. Posiada ozdobne kapitałki, wyklejki, wstążeczkę i pięknie tłoczoną okładkę, a wydrukowana została na szlachetnym papierze objętościowym, przypominającym papier z epoki. To prawdziwy biały kruk w każdej kolekcji bibliotecznej.

Obrazek

ODPOWIEDZ

Wróć do „Książki historyczne”