Wspólny wróg. Hitlerowskie Niemcy i Polska przeciw Związkowi Radzieckiemu

Zamieszczony katalog zawiera książki z dziedziny historii Polski. Jest to swoisty przewodnik po literaturze poświęconej historii naszego państwa. Katalog jest podzielony na kategorie, aby usprawnić wyszukanie konkretnej pozycji.
Awatar użytkownika
MaciekWielki
Posty: 172
Rejestracja: 18 mar 2011, 17:39

Wspólny wróg. Hitlerowskie Niemcy i Polska przeciw Związkowi Radzieckiemu

Post autor: MaciekWielki » 14 kwie 2013, 04:50

To tytuł nowej książki autorstwa niemieckiego historyka Rolfa-Dietera Müllera. Ujawnia w niej plany sojuszu II Rzeczypospolitej i III Rzeszy Niemieckiej. Skrupulatne badania nieznanych wcześniej materiałów źródłowych doprowadziły cenionego niemieckiego historyka i badacza do szokującego wniosku: by jak najszybciej zrealizować plan ataku na Związek Radziecki, Adolf Hitler chciał zawrzeć sojusz z Polską. Już 16 kwietnia każdy z nas będzie mógł zapoznać się z tą ciekawą i intrygującą pozycją historyczną, która trafi do księgarń.

Rolf-Dieter Müller twierdzi, że idea niemiecko-polskiego sojuszu wcale nie była z góry skazana na niepowodzenie. Bezlitośnie cytuje przy tym polskiego ambasadora w Berlinie Józefa Lipskiego, który za rozwiązanie „kwestii żydowskiej” miał obiecywać Hitlerowi pomnik w Warszawie.

Podpisany w 1934 roku polsko-niemiecki pakt o niestosowaniu przemocy doprowadził do ożywienia kontaktów między państwami, a intensywne zabiegi ze strony Niemiec, by przeciągnąć Polskę na swoją stronę, trwały aż do pierwszych miesięcy 1939 roku. Gwałtowny zwrot w planach Hitlera nastąpił dopiero po odrzuceniu przez Polskę warunków dotyczących Gdańska i eksterytorialnego korytarza, biegnącego przez polskie terytorium. Starcie ze Związkiem Sowieckim zostało odłożone na później, na pierwszy plan wysunęło się rozwiązanie sprawy polskiej. We wrześniu 1939 roku II Rzeczpospolita jako pierwsze europejskie państwo przekonała się o sile i bezwzględności III Rzeszy Niemieckiej.

Profesor Rolf-Dieter Müller to renomowany historyk, dyrektor niemieckiego Wojskowego Biura Badań Historycznych. Autor wielu znakomitych publikacji dotyczących II wojny światowej, między innymi: wydanej w Polsce książki na temat sojuszniczych formacji wojsk niemieckich na froncie wschodnim.

Książka Rolfa-Dietera Müllera „Wspólny wróg. Hitlerowskie Niemcy i Polska przeciw Związkowi Radzieckiemu” będzie dostępna w księgarniach już 16 kwietnia.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Książki historyczne”