Przesłuchanie

W dziale tym zamieszczamy wszelkie informacje na temat polskich filmów historycznych.
Awatar użytkownika
Artur Rogóż
Administrator
Posty: 4711
Rejestracja: 24 maja 2010, 04:01
Kontakt:

Przesłuchanie

Post autor: Artur Rogóż » 08 cze 2010, 03:46

Przesłuchanie - polski dramat historyczny w reżyserii i wg scenariusza Ryszarda Bugajskiego z 1982 roku, najsłynniejszy polski "półkownik". Określany przez władze jako "najbardziej antykomunistyczny film w dziejach PRL". Jego wyprodukowanie stało się przyczyną rozwiązania Zespołu Filmowego "X", kierowanego przez Andrzeja Wajdę. Premiera miała miejsce dopiero w 1989.

Film był nagradzany w dwóch kolejnych latach na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni: podczas XIV edycji w 1989 r. otrzymał nagrodę dziennikarzy i publiczności, zaś rok później otrzymał nagrodę specjalną jury, a także główne nagrody aktorskie dla Krystyny Jandy, Janusza Gajosa i Anny Romantowskiej. Krystyna Janda otrzymała również nagrodę dla najlepszej aktorki na Festiwalu w Cannes w 1990 r.

Historia młodej kobiety, która zostaje aresztowana i osadzona w więzieniu mimo swojej niewinności po to, by jej zeznaniami można było obciążyć jej znajomego. Porażające studium człowieka postawionego w obliczu bezwzględnej tyranii stalinizmu.

Gatunek dramat
Kraj produkcji Polska Polska
Język polski
Główne role Krystyna Janda
Janusz Gajos
Data premiery 13 grudnia 1989
Czas trwania 111 minut
Produkcja
Reżyseria Ryszard Bugajski
Scenariusz Ryszard Bugajski
Zdjęcia Jacek Petrycki
Scenografia Janusz Sosnowski
Kostiumy Jolanta Jackowska
Montaż Katarzyna Maciejko-Kowalczyk
Produkcja Zespół Filmowy "X"

ODPOWIEDZ

Wróć do „Filmy historyczne”