Co by było, gdyby Łokietek pożył trochę dłużej?

Awatar użytkownika
stach
Posty: 518
Rejestracja: 19 cze 2010, 03:48

Co by było, gdyby Łokietek pożył trochę dłużej?

Post autor: stach » 08 lis 2010, 07:11

Władysław Łokietek zmarł w wieku 73 lat. Jak na tamte czasy-żył bardzo długo. Wręcz niemożliwym staje się przeżycie tylu lat w takich warunkach życia-ciągłe wojny, ucieczki itp. czasami groźne sytuacji (jak ukrycie się w jaskini w Ojcowie). Jednak jeśli Łokietek przeżył tyle takich lat, to dlaczego jeszcze nie mógłby żyć jednego roku? Więc podyskutujmy. Co by było, gdyby Łokietek pożył jeszcze trochę?

Zakładam, że dożyłby końca rozejmu z Krzyżakami. Zapewne kontynuowałby tą wojnę. Wojna przeciw Krzyżakom i Luksemburgom skończyłaby się katastrofą. Wrogie wojska zapewne przemierzałyby Polskę wzdłuż i wszerz, ponieważ Polski nie miałby kto bronić. Krzyżacy zadowoliliby się pewnie jeszcze północną Wielkopolską, Luksemburgowie wzięliby resztę i może co nieco Małopolski... Już nie wspomnę o zniszczeniach całej Korony.

Awatar użytkownika
Artur Rogóż
Administrator
Posty: 4711
Rejestracja: 24 maja 2010, 04:01
Kontakt:

Re: Co by było, gdyby Łokietek pożył trochę dłużej?

Post autor: Artur Rogóż » 09 lis 2010, 05:19

Można jeszcze dodać bunty w państwie - kto by wytrzymał tyle wojen? Z drugiej strony sądzę jednak, iż schorowany i stary Łokietek nie mógłby rządzić samodzielnie. Dałby trochę władzy Kazimierzowi i może byłoby trochę lepiej...

Awatar użytkownika
Husarz
Posty: 822
Rejestracja: 31 paź 2010, 04:37

Re: Co by było, gdyby Łokietek pożył trochę dłużej?

Post autor: Husarz » 10 lis 2010, 22:22

Brandenburgia, Czechy i Krzyżacy rozjechaliby nas totalnie i rozebrali... chyba nigdy nie mieliśmy aż tak "niefrasobliwego", delikatnie mówiąc, władcy, który najpierw wypowiadał wojnę, a później kombinował. Nie mieliśmy szans na wygranie z jednym tylko z tych przeciwników, a co dopiero z trzema.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Alternatywna historia Polski”