Habsburgowie na tronie Rzeczpospolitej Obojga Narodów

Awatar użytkownika
Artur Rogóż
Administrator
Posty: 4711
Rejestracja: 24 maja 2010, 04:01
Kontakt:

Habsburgowie na tronie Rzeczpospolitej Obojga Narodów

Post autor: Artur Rogóż » 16 gru 2010, 01:06

W czasie wolnej elekcji Habsburgowie kilkakrotnie kandydowali do objęcia tronu Rzeczypospolitej. Jednak za każdym razem nie udawało im się uzyskać tronu RON-u. Słyszałem opinie, że najlepiej by było, gdyby Habsburgowie objęli tron RON-u. Co o tym sądzicie?

Habsburgowie, którzy wykorzystywaliby nas do wojen religijnych (przede wszystkim w wojnie trzydziestoletniej), które dla nas nie byłyby korzystne. Na dodatek Habsburgowie zadbaliby o to, żeby w RON-ie nie było tolerancji religijnej. Ponadto nasze pułki walczyłyby o Niderlandy czy tam tron hiszpański, a walki te nie dałyby RON-owi żadnych korzyści.

Awatar użytkownika
Husarz
Posty: 822
Rejestracja: 31 paź 2010, 04:37

Re: Habsburgowie na tronie Rzeczpospolitej Obojga Narodów

Post autor: Husarz » 16 gru 2010, 14:02

Jedna wielka masakra. Nie umieliby rządzić w kraju tak zdecentralizowanym i tak różnorodnym religijnie. Mielibyśmy pełno buntów wewnętrznych, wojen religijnych, no i towarzyszących ingerencji obcych.

Awatar użytkownika
MarcinP
Posty: 153
Rejestracja: 08 gru 2010, 07:24

Re: Habsburgowie na tronie Rzeczpospolitej Obojga Narodów

Post autor: MarcinP » 16 gru 2010, 14:03

No i dobrze, że nigdy nie wygrali. Inna kultura, tolerancja religijna, wole nawet nie myśleć, co by wtedy było. A później tylko nasze wojska broniłyby Austrię przed Turcją.

Awatar użytkownika
Adambik
Posty: 501
Rejestracja: 24 lis 2010, 22:41

Re: Habsburgowie na tronie Rzeczpospolitej Obojga Narodów

Post autor: Adambik » 16 gru 2010, 14:04

Habsburgowie by sobie raczej długo w Polsce nie porządzili. Aby mieć korzyści z władzy w tym kraju, musieliby tę władzę faktycznie posiadać, na to zaś nie pozwoliłaby im szlachta. Uzyskanie tronu polskiego przez Habsburgów byłoby również wybitnie nie na rękę większości europejskich dworów. Obce wojska i polska szlachta zdołałyby przepędzić Habsburgów precz za Karpaty. Nie mieli zatem oni w Polsce większych perspektyw, zaś ich rządy stanowiłyby raczej malutki epizod niż jakąś ważniejszą epokę w dziejach Rzeczypospolitej.

Awatar użytkownika
stach
Posty: 518
Rejestracja: 19 cze 2010, 03:48

Re: Habsburgowie na tronie Rzeczpospolitej Obojga Narodów

Post autor: stach » 16 gru 2010, 14:05

Adambik pisze:Habsburgowie by sobie raczej długo w Polsce nie porządzili. Aby mieć korzyści z władzy w tym kraju, musieliby tę władzę faktycznie posiadać, na to zaś nie pozwoliłaby im szlachta. Uzyskanie tronu polskiego przez Habsburgów byłoby również wybitnie nie na rękę większości europejskich dworów. Obce wojska i polska szlachta zdołałyby przepędzić Habsburgów precz za Karpaty. Nie mieli zatem oni w Polsce większych perspektyw, zaś ich rządy stanowiłyby raczej malutki epizod niż jakąś ważniejszą epokę w dziejach Rzeczypospolitej.
Zawsze mieliby wsparcie katolickich księstw Rzeszy, do tego pokaźne wojsko, pomoc z Hiszpanii, nawet sojusz z Anglią, która b była chętna do wyrwania czegoś Francuzom. A szlachtę mogli po prostu wyrżnąć. Masakra, ale przy władzy by się utrzymali.

Otton III
Moderator
Posty: 591
Rejestracja: 10 paź 2010, 17:48
Lokalizacja: Chorzów

Re: Habsburgowie na tronie Rzeczpospolitej Obojga Narodów

Post autor: Otton III » 17 gru 2010, 21:45

Gdyby Habsburgowie objęli tron RON to wprowadziliby siłą (bo bez niej wobec sprzeciwu szlachty to jakże) w Rzeczypospolitej monarchię dziedziczną na miejsce elekcyjnej, a na miejsce demokracji szlacheckiej - monarchię absolutną. Wciągnęli by nas w ciągłe wojny z Turcją, które mogłyby być dla RON wyniszczające. Zmieniliby nazwę naszego państwa z Rzeczypospoiltej Obojga Narodów w Zjednoczone Królestwo Polski i Litwy, tak by nie wiązała się ona z pojęciem Rzeczypospolitej szlacheckiej (państwa szlachty).

ODPOWIEDZ

Wróć do „Alternatywna historia Polski”