Strona 1 z 1

Co by było, gdyby nie doszło do wojen z Niemcami?

: 29 gru 2010, 15:33
autor: stach
W 1002 r. po śmierci Ottona III, królem niemieckim został Henryk II (na cesarza koronował się dopiero w 1014 r.). Jednocześnie doszło do wojen polsko-niemieckich. Wywołał ją król niemiecki, który rozkazał oddziałowi rycerzy niemieckich zaatakować odchodzącego Chrobrego (książę polski opuszczał zjazd książąt, na którym miano wybrać nowego króla a potem cesarza). A co by było, gdyby Henryk II okazał trochę więcej przyjaźni Bolesławowi?

Wg mnie Bolesław czasami wdawałby się w walki książąt w Rusi. Za interwencje w tym kraju, Bolesław uzyskałby Grody Czerwieńskie i pokaźne łupy. Wzmocniłby władzę książęcą łamiąc wszelki opór możnowładców. Dochodziłoby też do wypraw przeciw Prusom, ale uzyskano by tylko 1/4 Prus. Bolesław pokojowo starałby się o koronę, którą jednak i tak dostałby po śmierci nieprzychylnego mu cesarza (do wojen nie doszłoby, ale cesarz i tak nie byłby przyjacielem Bolesława). Za to finanse byłyby w bardzo dobrym stanie, a władza królewska bardzo mocna i dzięki temu nie doszłoby do reakcji pogańskiej w latach 30. XI wieku.

Re: Co by było, gdyby nie doszło do wojen z Niemcami?

: 29 gru 2010, 15:33
autor: Husarz
Myślę, że inicjatywa wojenna przeszłaby na wschód. A to by nie wymagało tylu finansów jak wojny z Niemcami. Ruś popadła by w uzależnienie i być może (choć to by było trudne) w uzależnienie od Polski, i z Litwą nie byłoby unii tylko jedno państwo.

Re: Co by było, gdyby nie doszło do wojen z Niemcami?

: 29 gru 2010, 15:34
autor: ziomeka
Według mnie także, jak już wcześniej zauważono, Bolesław walczyłby więcej z Rusią, może przejąłby tereny późniejszej Rusi Czerwonej, z Prusami może też by walczył, ale wg mnie na pewno dążyłby do opanowania Czech i Słowacji, więc konflikt z Niemcami byłby nieunikniony. A wojna z Niemcami tak bardzo skarbca nie uszczupliła - pamiętajmy, że to była największa ówczesna wojna naszego księcia, a z wojen właśnie pochodziło najwięcej łupów.

Re: Co by było, gdyby nie doszło do wojen z Niemcami?

: 29 gru 2010, 15:35
autor: Adambik
Według mnie bylibyśmy silniejszym państwem, z który liczyłaby się cała Europa.

Re: Co by było, gdyby nie doszło do wojen z Niemcami?

: 29 gru 2010, 16:08
autor: Otton III
Adambik pisze:Według mnie bylibyśmy silniejszym państwem, z który liczyłaby się cała Europa.

Sądzisz, ze nie posiadając Łużyc i Milska Polska byłaby silniejsza i bardziej by się z nią liczono niż gdyby miała Łużyce i Milsko?

Wracając do pytania głównego to sądzę, iż za panowania Chrobrego i tak doszłoby do wojen z Niemcami, gdyż Chrobremu bardzo zależało na zajęciu Łużyc, Milska i Miśni, i nie zamierzał odpuścić, zaś Niemcy chcieli utrzymać te ziemie, a także podporządkować sobie Polskę. Wojna była nieunikniona.