Strona 1 z 1

Powstanie Warszawskie a ludność cywilna

: 10 maja 2011, 02:35
autor: karateka
Co by było gdyby AK powiadomiła ludność cywilną Warszawy o wybuchu powstania w 1944 roku. Według Normana Daviesa AK tego nie zrobiło.
Co by to zmieniło? Czy ludność cywilna w jakiejkolwiek wojnie była przygotowana na ... wojnę. Mówi się ze w 1939 mieszkańcy Warszawy zdali egzamin z obronności. I nie wiedzieli, że Hitler dnia 1. września roku pamiętnego napadnie na Polskę.
No, to gdyby Warszawiacy wiedzieli o powstaniu - co by to zmieniło?

Re: Powstanie Warszawskie a ludność cywilna

: 10 maja 2011, 02:36
autor: Kazik36
Powiadomienie ludności cywilnej (w jaki sposób?) niosłoby za sobą spore ryzyko. Skąd wiadomo, że informacja taka nie trafi do kogoś, kto od razu poinformuje Niemców o całej sprawie? A przecież właśnie zaskoczenie miało być główną bronią Powstańców na początku.

Natomiast co do samego pytania. Podejrzewam, że wiele by to nie zmieniło. Owszem, część być może szukałaby drogi ucieczki z miasta, ale ile osób mogłoby to zdążyć zrobić? Tak samo nikt nie mógł przewidzieć, że to akurat Wola i Ochota staną się miejscami masowych mordów w pierwszych dniach.

Re: Powstanie Warszawskie a ludność cywilna

: 10 maja 2011, 02:37
autor: Marshal
Powiadomienie ludności cywilnej oznaczało dekonspirację akcji.
Nota bene Łubieński pisze o rozkazie "Montera" o atakowaniu punktów niemieckiego oporu podchodząc za plecami tejże ludności.Ludność miała być więc żywymi tarczami dla dokonania konspiracyjnej koncentracji i pierwszego powstańczego ataku.

Re: Powstanie Warszawskie a ludność cywilna

: 10 maja 2011, 02:38
autor: karateka
Proszę o konkretny dowód w postaci tekstu tego dokumentu, ewentualnie sygnatur archiwalnych albo relacji osób, które mogły ten rozkaz słyszeć, jeśli był on jedynie ustny. Bo argument, że tak pisze Łubieński, to żaden argument na potwierdzenie istnienia tego rozkazu.

Re: Powstanie Warszawskie a ludność cywilna

: 10 maja 2011, 02:39
autor: historyk
informacja ludności Warszawy, że będzie Powstanie skończyła by się paniką wśród ludności i eksodusem, z jednej strony, zaś nie wybuchem P.W. i być może aresztowaniem części podziemia z drugiej. Z założenia ci byliby podejrzani, którzy zostają w mieście. Przy okazji - w ramach zwiększenia zamieszania wyszłoby zarządzenie niemieckie o przymusowym opuszczeniu miasta. Wówczas całą organizację AK i nie tylko w mieście można by spisać na straty...

Re: Powstanie Warszawskie a ludność cywilna

: 10 maja 2011, 02:39
autor: karateka
Z pewnościa powiadomienie ludnosci cywilnej spowodowałoby mniejsze starty wsród ludnosci cywilnej,bo cena zapłacona przez cywili była zbyt ogromna, zreszta odziały niemieckie miały trudnosci z rozpoznawaniem kto cywil a kto żołnierz. skoro powstanie było wywołane przez jakby nie patrzec odziały partyzanckie a nie regularną armie która byłaby wyposażona w mundury.

Re: Powstanie Warszawskie a ludność cywilna

: 10 maja 2011, 02:41
autor: Marshal
A jak wyobrażasz sobie powiadamianie ludności cywilnej o tym, że ma wybuchnąć Powstanie? Bierzesz pod uwagę, że dla dowództwa AK jednym z najważniejszych elementów było uzyskanie zaskoczenia? Poinformowanie cywili o tym, co AK zamierza zrobić, ten element zaskoczenia w zasadzie zlikwidowałoby.