Bychawa

Wiedza o lokalnych wydarzeniach, bohaterach, całej przeszłości regionu i jego miejscu w wydarzeniach o szerszym zasięgu terytorialnym. Powstanie miasta, historia miast, lokacje i akty lokacyjne. Wiedza o społeczności lokalnej, złożoności struktury społecznej i kulturowej różnorodności.
Warka
Posty: 1570
https://www.artistsworkshop.eu/meble-kuchenne-na-wymiar-warszawa-gdzie-zamowic/
Rejestracja: 16 paź 2010, 03:38

Bychawa

Post autor: Warka »

W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do starego woj. lubelskiego.

Historycznie położona jest w Małopolsce (początkowo w ziemi sandomierskiej, a następnie w ziemi lubelskiej).

Położona 25 km na południe od Lublina, na Wyżynie Lubelskiej. Do 1975 siedziba powiatu bychawskiego. Ośrodek przemysłu metalowego, spożywczego i odzieżowego. Obecnie spokojne miasteczko, w którym nie brakuje miejsc do odpoczynku na łonie natury – istnieją tu m.in. zalew, rezerwat przyrody i liczne parki. Co roku w Bychawie odbywa się festyn "W krainie pierogów", podczas którego organizowane są nieoficjalne Mistrzostwa Świata w Jedzeniu Pierogów. Na festyn przybywają tysiące gości nie tylko z regionu, ale również z całego kraju. Pierwsza edycja odbyła się w 2000 i z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością.

Miasto założone w IX-X w., z tego okresu pochodzi grodzisko. W 1537 r. z rąk króla Zygmunta Starego miejscowość otrzymała prawo magdeburskie. W 1863 władze carskie w odwecie za udział w powstaniu styczniowym odebrały Bychawie prawa miejskie. Dopiero w 1958 otrzymała je ponownie.

Miejscowym klubem piłkarskim jest Granit Bychawa, grający w sezonie 2008-2009 w Klasie A, grupa: Lublin IV.

Wg danych GUS z 31 grudnia 2008, miasto posiadało 5297 mieszkańców.

Bychawa zasłynęła w świecie dzięki opowiadaniu noblisty Izaaka Bashevisa Singera "Yentl – chłopiec z jesziwy" zekranizowanemu w 1983 roku przez Barbarę Streisand, która grała główną rolę. Jest to historia dziewczyny z podlubelskiego Janowa, córki rabina, która w przebraniu chłopca studiuje w akademii talmudycznej w Bychawie.

W Bychawie urodził się Stanisław Gryta – komendant Okręgu Lublin Batalionów Chłopskich.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Historia lokalna”