Piękna studnia w Nysie

Wiedza o lokalnych wydarzeniach, bohaterach, całej przeszłości regionu i jego miejscu w wydarzeniach o szerszym zasięgu terytorialnym. Powstanie miasta, historia miast, lokacje i akty lokacyjne. Wiedza o społeczności lokalnej, złożoności struktury społecznej i kulturowej różnorodności.
Husarz
Posty: 803
https://www.artistsworkshop.eu/meble-kuchenne-na-wymiar-warszawa-gdzie-zamowic/
Rejestracja: 31 paź 2010, 04:37

Piękna studnia w Nysie

Post autor: Husarz »

Nysa – nazywana też często „Śląskim Rzymem” jest pięćdziesięciotysięcznym miastem powiatowym województwa opolskiego. Położona jest w południowo-zachodniej jego części, w dolinie Nysy Kłodzkiej. Swoją nazwę, jak podają źródła, miasto przyjęło od rzeki Nysy, nad którą leży. Nysa jako nazwa poświadczona jest od X wieku. Wtedy to bowiem, nazwę "Niza" zapisano po raz pierwszy w Czeskiej Kronice Kosmasa pod 991 rokiem. Prawa miejskie Nysa otrzymała w początkach XIII wieku. Nysa wraz z upływem czasu, z nastawaniem nowych epok, nowych władców, zmieniała swój charakter, rangę, a przede wszystkim wygląd. Dzisiaj to jedno z najpiękniejszych miast na Śląsku Opolskim, które przyciąga liczne rzesze turystów polskich, jak i zagranicznych. Posiada ono bowiem bogatą historię, kulturę, tradycję, oraz liczne zabytki architektury.

Jednym z licznych zabytków w Nysie, który zachował się do dnia dzisiejszego, jest znajdująca się przy ulicy Wrocławskiej barokowa studnia miejska. Nazywana jest ona Piękną Studnią, ze względu na swoją bogatą dekorację.

Piękna Studnia podobnie jak inne studnie miejskie, odgrywała w dawnych czasach bardzo ważną rolę. Dostarczała ona bowiem mieszkańcom wodę pitną. Dlatego też, w czasach najazdów, oraz wojen otaczano je szczególną opieką.

Podobnie też było z Piękną Studnią. Podczas wojny 30-letniej (1618-1648) przebywający w Nysie Szwedzi, często próbowali zatruwać studnie miejskie. Aby temu zapobiec władze miejskie wydały rozkaz zasypania ziemią źródeł wody i przeniesienia z nich wody do źródła głównego – którym była Piękna Studnia. Oprócz tego, jak podają źródła wyznaczono także kilku strażników, którzy pilnowali cały czas studni miejskiej.

Po wielu latach, które upłynęły od wojny 30-letniej, postanowiono zabezpieczyć studnie miejską przed zatruwaniem. Był to rok 1686. Wówczas to została ona nakryta wspaniałą, wysoką na 5 metrów, kutą w żelazie, ważącą 2600 kg, bogato zdobiona kratą. Dekorację kraty stanowią liczne motywy roślinne, zwierzęce, a także fantazyjne, których źródłem jest woda. Krata ta została wykonana przez Wilhelma Hellwega, zarządcę arsenału i nyskiej mennicy. Fakt ten potwierdza także inskrypcja w języku niemieckim, która znajduje się na jednej z obręczy studni. Brzmi ona tak: „AUS BELIBEN EINES LOBLICHEN MAGISTRATS MACHTE MICH WILHELM HELLWEG ZEUGMEISTER A. 1686”. Fundatorem kraty był burmistrz Nysy Kasper Naas. Cembrowina studni wykonana jest z marmuru sławniowickiego.

Z Pięknej Studni mieszkańcy Nysy pili wodę aż do 1880 roku, czyli do czasu kiedy w mieście powstały wodociągi.

Piękna Studnia, podobnie jak i inne zabytki Nysy, przeżyła wiele kataklizmów. Pierwsze prace konserwatorskie wykonano przy niej w 1935 roku, kolejne w 1970. Ostatnią konserwację, która przywróciła studni miejskiej dawny, piękny blask, wykonano w 2000 roku. Podczas ostatniej konserwacji na szczycie Pięknej Studni ponownie umieszczono wizerunek podwójnego orła Habsburgów.

Piękna Studnia znajdująca się dzisiaj na tle monotonnej architektury bloków mieszkalnych, sprawia wrażenie jakby zagubionej, znajdującej się tu przypadkiem, a tym samym przeniesionej z innego świata. Pomimo tego jest jednym z najcenniejszych i najpiękniejszych zabytków Nysy. Piękna Studnia jest także obiektem unikatowym w skali kraju.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Historia lokalna”