Rządy Bezpryma

Około roku 1000 Polska, zwana jeszcze "państwem gnieźnieńskim", liczyła około miliona mieszkańców, żyjących na 250 tysiącach kilometrów kwadratowych. Niemal 2/3 powierzchni stanowiły nieprzebyte puszcze, a na terenach zamieszkanych gęściej przeważały pola uprawne i łąki. Najgęściej zaludnionymi obszarami były środkowa Wielkopolska, Kujawy, rejony Śląska, okolice Krakowa i Sandomierza oraz tereny przy ujściu Odry.
dzings
Posty: 6
https://www.artistsworkshop.eu/meble-kuchenne-na-wymiar-warszawa-gdzie-zamowic/
Rejestracja: 20 mar 2011, 05:33

Re: Rządy Bezpryma

Post autor: dzings »

Na pewno chciał usunąć swoich wrogów(zwolenników Mieszka),których by usunął każdy nowy władca ,pokojowo lub siłą.Może musiał walczyć również ze zwolennikami Ottona.Mógł próbować pokojowych rozwiązań ,ale z drugiej strony on chyba nie miał czasu na pokojowe rozwiązywanie sojuszy.Za plecami miał Mieszka i Ottona,którzy również nie czekali spokojnie na rozwój sytuacji.Jeżeli Bezprym stał za"Reakcją pogańską",którą podniósł przeciwko możnym,to myślę możni zjednoczyli siły i wydali wyrok śmierci na Bezpryma.Im było dobre w chrześcijaństwie.
MaciekWielki
Posty: 171
Rejestracja: 18 mar 2011, 17:39

Re: Rządy Bezpryma

Post autor: MaciekWielki »

Z przynależnością Ottona jest ciekawa sprawa. Wiadomo, że przyczynił się do upadku Mieszka, mógł więc chyba też przyczynić się do zamordowania Bezpryma. Terror brata mógł być dla niego niewygodny.
dzings
Posty: 6
Rejestracja: 20 mar 2011, 05:33

Re: Rządy Bezpryma

Post autor: dzings »

Jeszcze w cieniu wydarzeń stał Dytryk,który też myślał o władzy.
MaciekWielki
Posty: 171
Rejestracja: 18 mar 2011, 17:39

Re: Rządy Bezpryma

Post autor: MaciekWielki »

Tak, lecz nie mamy żadnych informacji na jego temat, oprócz tego, że urodził się i dostał władzę od cesarza. Choć pogdybać zawsze można.
dzings
Posty: 6
Rejestracja: 20 mar 2011, 05:33

Re: Rządy Bezpryma

Post autor: dzings »

Zapomniałem o cześniku Miecławie,samozwańczym księciu.Ale z kim był w przymierzu niestety nie wiem.Może chciał się w ogóle odizolować od Piastów i oderwać trochę ziem dla siebie.
MaciekWielki
Posty: 171
Rejestracja: 18 mar 2011, 17:39

Re: Rządy Bezpryma

Post autor: MaciekWielki »

Podczas swoich rządów Bezprym zabił dwóch biskupów,w tamtych czasach tytuł biskupa to szalenie wysoka funkcja. Zabicie dwóch tak wysokich rangą duchownych,mogło być sygnałem dla innych "możnych"-I na was przyjdzie pora.
dzings
Posty: 6
Rejestracja: 20 mar 2011, 05:33

Re: Rządy Bezpryma

Post autor: dzings »

Niektórzy w Bezprymie widzą człowieka chcącego zaprowadzić na terenie polskim prawosławie. Dla mnie to hipoteza absurdalna, przede wszystkim prawosławie wtedy nie istniało, owszem istniały różnice, ale kto wiedział, że to doprowadzi do schizmy? Można za tym obstawiać, m.in. dlatego, że Bezprym wszedł na tron przybywając z Rusi, z drugiej strony zamanifestował swoją uległość wobec Konrada II oddając mu koronę. Tak więc albo to albo to. Zabijanie duchownych może znaczyć na korzyść tej hipotezy, ale jak dla mnie bardziej prawdopodobne jest to że po prostu np. Gompo mógł być zwolennikiem wygnanego Mieszka (dostał biskupstwo od Chrobrego, więc nie sądzę, by chciał sprzeciwiać się wyrokowi starego Bolesława).
MaciekWielki
Posty: 171
Rejestracja: 18 mar 2011, 17:39

Re: Rządy Bezpryma

Post autor: MaciekWielki »

Czyli był jak wąż:przybył z Rusinami,przylizywał się cesarzowi,mordował Polaków,na pewno knuł coś z Ottonem,przewodził poganom...
dzings
Posty: 6
Rejestracja: 20 mar 2011, 05:33

Re: Rządy Bezpryma

Post autor: dzings »

Nauczyło go tego życie. Został bezdusznie pozbawiony tronu przez to że jego ojcu nie spodobała się jego matka (która była poganką nawiasem mówiąc; nie jest więc całkiem niemożliwe, że Chrobry usunął Bezpryma jedynie z osobistych powodów - mógł to zrobić chcąc zapewnić następcy pokojowy start, objęcie tronu przez Bezpryma nie mogło tego zapewnić, gdyż był on synem poganki, kler mógłby się sprzeciwić).
Mnie ciekawi dlaczego właśnie z Rusi przybył. Może dlatego, że w Niemczech miejsce było zajęte, bo siedział tam Otto?
MaciekWielki
Posty: 171
Rejestracja: 18 mar 2011, 17:39

Re: Rządy Bezpryma

Post autor: MaciekWielki »

Ale wciągu swoich rządów zaledwie rocznych ( najwyżej!!!) Bezprym narobił niezłego bałaganu. A gdyby nie odesłał insygniów Kazimierz mógłby się koronować. Na marginesie Bezprym- to nie jest jego prawdziwe imię, zostało ono wymazane z kronik, a później w to miejsce wpisano Bezprym- to znaczy tyle co bez honoru, bez czci.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Państwo pierwszych Piastów”