Kto najbardziej przyczynił się do zjednoczenia?

Statut (testament Bolesława Krzywoustego) – regulował sprawę dziedziczności, został zaprzysiężony przez zgromadzonych na wiecu możnowładców i biskupów, wszedł w życie w 1138 roku, po śmierci księcia. Zgodnie z jego postanowieniem każdy z książęcych synów miał otrzymać jedną dzielnicę Polski. Dla utrzymania jedności państwa władzę zwierzchnią nad całością terytorium miał zawsze sprawować najstarszy z rodu – senior.
Artur Rogóż
Administrator
Posty: 4635
https://www.artistsworkshop.eu/meble-kuchenne-na-wymiar-warszawa-gdzie-zamowic/
Rejestracja: 24 maja 2010, 04:01
Kontakt:

Kto najbardziej przyczynił się do zjednoczenia?

Post autor: Artur Rogóż »

Kto najbardziej przyczynił się do zjednoczenia? Pod uwagę bierzemy też nie-Piastów.
Warka
Posty: 1570
Rejestracja: 16 paź 2010, 03:38

Re: Kto najbardziej przyczynił się do zjednoczenia?

Post autor: Warka »

No jak to kto? Władysław Łokietek, przecież to on zjednoczył Królestwo Polskie i został królem.
Artur Rogóż
Administrator
Posty: 4635
Rejestracja: 24 maja 2010, 04:01
Kontakt:

Re: Kto najbardziej przyczynił się do zjednoczenia?

Post autor: Artur Rogóż »

Warka pisze:No jak to kto? Władysław Łokietek, przecież to on zjednoczył Królestwo Polskie i został królem.
Moja opinia o nim jest bardzo niepochlebna, "na gotowe każdy głupi przyjdzie...". W czasach rozbicia-myślący bardziej jak by tu poszerzyć swoje księstwo. W wojnach z Wacławem II-wielka nieudolność-brak jakichkolwiek kontaktów z innymi Piastami, nie złagodzenie Wielkopolan, beznadziejne działania wojskowe... W 1304 r.-z pomocą węgierską i pomocą części panów polskich zdobył niezwykle słabo bronione dzielnice opanowane przez Czechów, a poparcie zyskał z banalnego powodu-jakoś nikt nie przedstawiał się lepiej od niego jako kandydat do tronu krakowskiego.
stach
Posty: 496
Rejestracja: 19 cze 2010, 03:48

Re: Kto najbardziej przyczynił się do zjednoczenia?

Post autor: stach »

Zjednoczenie rozpoczęło się już za czasów Przemysła II. Jednakże duże zasługi w tym położył Łokietek jednocząc Wielkopolskę oraz Kazimierz Wielki który to kontynuował dzieło i to w bardzo dobrym rezultatem.
Wg mnie to wiele osób przyczyniło się do zjednoczenia Królestwa. Nie można powiedzieć, że zrobiła to jedna osoba.
Artur Rogóż
Administrator
Posty: 4635
Rejestracja: 24 maja 2010, 04:01
Kontakt:

Re: Kto najbardziej przyczynił się do zjednoczenia?

Post autor: Artur Rogóż »

stach pisze:Zjednoczenie rozpoczęło się już za czasów Przemysła II. Jednakże duże zasługi w tym położył Łokietek jednocząc Wielkopolskę oraz Kazimierz Wielki który to kontynuował dzieło i to w bardzo dobrym rezultatem.
Wg mnie to wiele osób przyczyniło się do zjednoczenia Królestwa. Nie można powiedzieć, że zrobiła to jedna osoba.

A ja powtarzam-lepsi od Łokietka zmarli co było jego fartem. Wielkopolska nie była za Przemysła II jakoś podzielona... Jeśli chodzi o zjednoczenie Wielkopolski z Kujawami-to fakt. To wynik dyplomacji Łokietka, ale i tak o niskim poziomie-nie miał komu Przemysł dzielnic swoich oddać to oddał Łokietkowi. Do tego i tak co Łokietek otrzymał od Przemysła-stracił.
Otton III
Moderator
Posty: 524
Rejestracja: 10 paź 2010, 17:48

Re: Kto najbardziej przyczynił się do zjednoczenia?

Post autor: Otton III »

stach pisze:Wg mnie to wiele osób przyczyniło się do zjednoczenia Królestwa. Nie można powiedzieć, że zrobiła to jedna osoba.
Zgadzam się, i dodam, iż tymi osobami były: Leszek Czarny, Henryk IV Prawy, Przemysł II, Wacław II czeski, no i oczywiście Władysław I Łokietek, przy czym pierwszy z nich odtworzył w Polsce ideę jej zjednoczenia, następni trzej próbowali ją zrealizować z różnym skutkiem, a ostatni z nich ostatecznie wprowadził ją w życie i utrwalił.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Polska dzielnicowa”