Wojna popia

Pojawienie się u wrót Polski (na zaproszenie Konrada Mazowieckiego) Zakonu Krzyżackiego w 1226 r., nie wróżyło długiego i dramatycznego konfliktu. Przybywali jako sojusznicy do walki z uciążliwymi Prusami atakującymi głównie Mazowsze. To, że sfałszowali odpowiednie dokumenty - papieską bullę, która miała oddawać im na własność Ziemię Chełmińską i zdobywane na poganach obszary - umknęło gdzieś w chaosie rozdrobnienia feudalnego. Na północnym wschodzie wyrastało potężne, groźne, agresywne państwo.
Husarz
Posty: 803
https://www.artistsworkshop.eu/meble-kuchenne-na-wymiar-warszawa-gdzie-zamowic/
Rejestracja: 31 paź 2010, 04:37

Wojna popia

Post autor: Husarz »

Toczyła się w latach 1478-1479. Według pokoju toruńskiego z 1466 r. Warmia miała być włączona do Polski. Biskup warmiński Mikołaj Tungen nie pogodził się z tym i mając poparcie krzyżaków zbrojnie zajął Warmię. W 1478 r. Kazimierz Jagiellończyk odbił Warmię z rąk Tungena. W 1479 r. Tungen uporzył się przed Kazimierzem, ale zachował biskupstwo warmińskie. Czy wojna popia miała jakieś poparcie w innych częściach RON-u?
Warka
Posty: 1570
Rejestracja: 16 paź 2010, 03:38

Re: Wojna popia

Post autor: Warka »

Po pierwsze to RON-u wtedy jeszcze nie było. Bardziej niż poparcie interesuje mnie kara dla Tungena. Czy nie była ona zbyt łaskawa?
Husarz
Posty: 803
Rejestracja: 31 paź 2010, 04:37

Re: Wojna popia

Post autor: Husarz »

Warka pisze:Po pierwsze to RON-u wtedy jeszcze nie było. Bardziej niż poparcie interesuje mnie kara dla Tungena. Czy nie była ona zbyt łaskawa?
Oczywiście, że nie było RON-u. Mój błąd :-)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Konflikt polsko-krzyżacki”