Koronowo

Pojawienie się u wrót Polski (na zaproszenie Konrada Mazowieckiego) Zakonu Krzyżackiego w 1226 r., nie wróżyło długiego i dramatycznego konfliktu. Przybywali jako sojusznicy do walki z uciążliwymi Prusami atakującymi głównie Mazowsze. To, że sfałszowali odpowiednie dokumenty - papieską bullę, która miała oddawać im na własność Ziemię Chełmińską i zdobywane na poganach obszary - umknęło gdzieś w chaosie rozdrobnienia feudalnego. Na północnym wschodzie wyrastało potężne, groźne, agresywne państwo.
Artur Rogóż
Administrator
Posty: 4635
https://www.artistsworkshop.eu/meble-kuchenne-na-wymiar-warszawa-gdzie-zamowic/
Rejestracja: 24 maja 2010, 04:01
Kontakt:

Koronowo

Post autor: Artur Rogóż »

Zwycięstwo Jagiełły w 1410 r. Przede wszystkim starcie kawaleryjskie. Uczestniczyło w nim 2 tys. wojaków Władysława Jagiełły i 4 tys. krzyżaków i sojuszników. Zapraszam do dyskusji o tej bitwie.

Jak dla mnie, Koronowo jest zdecydowanie niedoceniane. Pobito dobrze uzbrojonego i co ważne LICZNIEJSZEGO przeciwnika, w przeciwieństwie do Grunwaldu gdzie mieliśmy o parę tysięcy żołnierza więcej. Ponadto żadnych skutków terytorialnych (oprócz ziemi dobrzyńskiej dla Korony i Żmudzi dla Litwy) Grunwald nam nie przyniósł. Po nieudanym oblężeniu Malborka wszystko utracono (ponieważ Jagiełło grzebał się spod Grunwaldu, ale to już inny temat). Natomiast Koronowo uchroniło Koronę od najazdu krzyżackiego.
Husarz
Posty: 803
Rejestracja: 31 paź 2010, 04:37

Re: Koronowo

Post autor: Husarz »

Wg mnie to było doskonałe zwycięstwo, które tak jakby było nagrodą pocieszenia za nieudane oblężenie Malborka oraz które ugruntowało nasze zwycięstwo już na finiszu wojny.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Konflikt polsko-krzyżacki”