Strona 1 z 1

Starożytna Małopolska

: 21 lut 2011, 04:52
autor: Adambik
Całkiem niedawno, przeglądając monografie rozmaitych miast małopolskich, a także przeglądając lokalne legendy, zafascynowało mnie kilka kwestii dotyczących starożytnej i wczesnośredniowiecznej Małopolski.
Skąd się wzięły nazwy rzek, gór, miast i osad itp. Większość z nich ma pochodzenie słowiańskie i wołoskie, ale jest wiele dziwnych nazw np Wisła, Skawa, San, Kraków, Tyniec itp Oprócz tego zafascynowała mnie kwestia obecności Celtów na tych ziemiach? Czy wzgórze krakowskie to był ważny ośrodek polityczny Celtów - Lugiów? Jest także wiele innych kwestii dotyczących np chrystianizacji tych terenów, a także roli tych ziem jako ważnego ośrodka politycznego przed Piastami. Oczywiście brak to wszystko dowodów oprócz garstki legend i nazw, ale poinsynuować zawsze można... Wiele spośród tych kwestii pojawiło się w innych postach, ale może ktoś z Was z Małopolski zna jakąś legendę dziwną lokalną itp?

Re: Starożytna Małopolska

: 21 lut 2011, 04:54
autor: stach
Ja dodam coś od siebie Uisk czy jakoś tak podobnie w języku celtyckim oznacza wodę, może ma to jakiś związek z Wisłą. Krak znaczy w celtyckim skała, jakby nie patrzeć Kraków(wawel) leży na skale no i znajdował się w strefie zamieszkałej przez Celtów. Sądzę, że wawel jest miejscem wręcz doskonałym na stworzenie osiedla obronnego,a co za tym idzie miasta w pobliżu. Niestety nie znam wyników badań archeologicznych z terenów Krakowa, czytałem tylko gdzieś że te tereny były zamieszkane. Co do Tyńca to wiem tylko że grupie regionalnej kultury przeworskiej powstałej w początkach naszej ery z asymilacji Celtów nadano nazwę Grupy Tynieckiej od stanowisk tej grupy w okolicach miasta No ale tu trochę zboczyłem z tematu. Co do Sanu to brzmi dla mnie tak jakoś germańsko. Dorzecze tej rzeki był to obszar zamieszkały w dużej części przez Gotów do wędrówek ludów podobnie jak Bug.

Re: Starożytna Małopolska

: 21 lut 2011, 04:55
autor: historyk
Dla zainteresowanych polecam pracę A. Żakiego, Archeologia Małopolski wczesnośredniowiecznej.