Abel Biel

Obszerny opis dziejów całości życia oraz dokonań wybitnej postaci.
Artur Rogóż
Administrator
Posty: 4635
https://www.artistsworkshop.eu/meble-kuchenne-na-wymiar-warszawa-gdzie-zamowic/
Rejestracja: 24 maja 2010, 04:01
Kontakt:

Abel Biel

Post autor: Artur Rogóż »

Abel Biel z Błeszna herbu Ostoja – burgrabia wieluński (1376), starosta inowrocławski (1382–1383), starosta krzepicki (1390)[1]. Jako podkomorzy wieluński (1414), był właścicielem rozległych dóbr ziemskich w okolicach Częstochowy[2].

Urodził się w majątku Błeszno, gdzie wybudował zamek[3]. Był zwolennikiem Władysława Opolczyka[1], który reprezentował w Polsce Ludwika Węgierskiego ale po wstąpieniu na tron nowego króla, Władysława Jagiełły, zmienił swą orientację polityczną odwracając się od linii Opolczyka na rzecz polityki Jagiełły[2]. Miał trzech synów, Mikołaja, Zygmunta i Henryka[4]. Był bliskim krewnym Ścibora ze Ściborzyc z rodu Ostojczykow.

Legenda o Abelu Biel mówi, że był bogatym i dumnym rycerzem, który zamieszkiwał zamek i często walczył w wojskach królewskich: Rycerz był bardzo pobożny, często modlił się w zamkowej kaplicy. Pewnego razu doszło do konfliktu rycerza z królem i na zbuntowanego poddanego ruszyły wojska królewskie. Zostały jednak one pokonane przez rycerza. Wtedy przemówiła jego pycha. Oświadczył, że jest równy Bogu. W tym momencie rozwarła się ziemia, pochłonęła zamek i jego mieszkańców, a wszystko przykryła woda. Z bagna ciemną nocą tlą się płomyki – dusze rycerza bluźniercy i jego sług
Zobacz też

* Ostoja (herb szlachecki)
* szlachta
* Ścibor ze Ściborzyc

Przypisy

1. ↑ 1,0 1,1 Uzasadnienie heraldyczno-historyczne - Tradycje lokalnych struktur administracyjnych (pol.). www.klobuck.pl. [dostęp 10 wrzesień 2010].
2. ↑ 2,0 2,1 Pamięć o zarządcach i administratorach (pol.). ids.czest.pl. [dostęp 10 września 2010].
3. ↑ Portret ulicy Limanowskiego - Dworzec o dwóch nazwach (pol.). czestochowa.gazeta.pl. [dostęp 10 wrzesień 2010].
4. ↑ O ludziach średniowiecznej Częstochowy (pol.). gazetacz.com. [dostęp 10 września 2010].

Źródła

* Antoniewicz M., Uzasadnienie historyczno-heraldyczne. [dostęp: 2010-09-10].
ODPOWIEDZ

Wróć do „Biografie”