Piotr Sienieński

Obszerny opis dziejów całości życia oraz dokonań wybitnej postaci.
Awatar użytkownika
Warka
Posty: 1577
Rejestracja: 16 paź 2010, 03:38

Piotr Sienieński

Post autor: Warka » 17 mar 2011, 17:57

Piotr Sienieński z Sienna, (zm. między 1506 – 1510) herbu Dębno własciciel części Oleska , rycerz, prapradziad carowej Maryny Mniszchównej.

Urodził się w rodzinie Jana z Sienna, Jana Otha de Przeperow, Jana z Chotcza (ur. w Siennie, zm. przed 1477) – podkomorzego przemyskiego, starosty sandomierskiego, kasztelana lwowskiego, wojewody ruskiego,

Matką jego była Barbara Wątróbka, córka Klemensa ze Strzelec zwanego Wątróbką herbu Oksza (herb szlachecki), wdowa po Janie Kmicie z Wiśnicza zw. Tępym. Wraz ze swoimi braćmi używał nazwiska Oleski (od dóbr Olesko).

Dziadkiem jego był Dobiesław z Oleśnicy i z Sienna, wojewoda sandomierski, a babką; Katarzyna, córka Dymitra z Goraja herbu Korczak

Miał czterech braci Dobiesława, Zygmunta, Jana, Pawła Sienieńskiego Jego rodzina stała się jedną ze znamienitszych na południowo-wschodnich Kresach I Rzeczypospolitej. Jego żoną była Katarzyna z Buczackich (Mużyłów) h. Habdank. Z nią miał córkę Jadwigę Sienieńską Kamieniecka, Ossolińska, (ur. 1558) z Oleska herbu Dębno. Hetmanowa sprzedała swoją część Oleska Stanisławowi Żółkiewskiemu i zamieszkała z mężem Marcinem Kamienieckim na zamku w Odrzykoniu koło Krosna.

Był prapradziadkiem carowej Maryny Mniszchównej oraz bratankiem Jakuba z Sienna, arcybiskupa gnieźnieńskiego i prymasa Polski.

Z czterech braci Jana Sienieńskiego dwóch zostało duchownymi; Dobiesław Sienieński (zm. po 1477) był kanonikiem gnieźnieńskim oraz dziekanem kieleckim i radomskim, Zygmunt Sienieński (zm. ok.1500) był kanonikiem krakowskim i archidiakonem zawichojskim. Trzeci brat Paweł Sienieński z Oleska, Sienna i Złoczowa (zm. przed 1498) był podkomorzym lwowskim, czwarty brat Jan Sienieński (Oleski) (zm. między 1510 - 1513) był kasztelanem małogoskim i podkomorzym sandomierskim.

Wywód genealogiczny
4. Dobiesław z Oleśnicy
2. Jan z Sienna i Oleska
5. Katarzyna Oleśnicka, córka Dymitra z Goraja
1. Piotr Sienieński
6. Klemens ze Strzelec zw. Wątróbka
3. Barbara Wątróbka
7. Elżbieta z Marchocic
Źródła
Cz. Hadamik, D. Kalina, E. Traczyński, Miasto i Gmina Małogoszcz, Kielce 2006
Polski Słownik Biograficzny, t. 37, s. 179 - 181
M. Rawita-Witanowski, Dawny powiat chęciński, Kielce 2002
Stanisław Gawęda, Rozwój Latyfundium Kamienieckich... s. 69,70, w: Krosno – studia z dziejów miasta i regionu, T. III, red. Stanisław Cynarski, Kraków 1995.
Źródło „http://pl.wikipedia.org/wiki/Piotr_Sienie%C5%84ski

ODPOWIEDZ

Wróć do „Biografie”