Piechota wybraniecka

Po bezpotomnej śmierci Zygmunta Augusta w 1572 r., w 1573 r. zebrał się sejm konwokacyjny, który ustalił tryb elekcji nowego władcy. Przyjęto na nim zasadę elekcji viritim, tzn. odbywającej się z udziałem całej szlachty. Zebrana w Warszawie szlachta uchwaliła także konfederację warszawską wprowadzającą tolerancję religijną.
stach
Posty: 496
https://www.artistsworkshop.eu/meble-kuchenne-na-wymiar-warszawa-gdzie-zamowic/
Rejestracja: 19 cze 2010, 03:48

Piechota wybraniecka

Post autor: stach »

Część reform wojskowych Batorego. Niestety, pewną wartość bojową piechota wybraniecka prezentowała tylko za panowania księcia Siedmiogrodu. W późniejszych burzliwych wojnach XVII wieku piechota owa nie została wykorzystana do walki, raczej do prac inżynieryjnych. Czy wprowadzenie owej piechoty wniosłoby coś nowego w późniejszych wojnach? Nie wiem, ale liczebność ich była niska. Więc może na rozwinięcie dyskusji... Czy choć średni udział piechoty wybranieckiej w późniejszych wojnach zmieniłby coś?
Warka
Posty: 1570
Rejestracja: 16 paź 2010, 03:38

Re: Piechota wybraniecka

Post autor: Warka »

Raczej nie. Chyba, że wystawiano by jej minimum 10 000, i zmieniono arkebuzy w muszkiety... no i oczywiście lepiej wyszkolono
Husarz
Posty: 803
Rejestracja: 31 paź 2010, 04:37

Re: Piechota wybraniecka

Post autor: Husarz »

Piechota wybraniecka stanowiła mały krok na przód. Szkoda, że potem nie miał kto zrobić drugiego i była przydatna tylko do oblężeń.
Artur Rogóż
Administrator
Posty: 4635
Rejestracja: 24 maja 2010, 04:01
Kontakt:

Re: Piechota wybraniecka

Post autor: Artur Rogóż »

Batory był świetnym władcą, któremu zależało na unowocześnieniu polskiej armii. Piechota wybraniecka odegrała dużą rolę w wojnach z Moskwą. Wg mnie, piechota wybraniecka, gdyby dalej utrzymywana i większa liczebnie, byłaby świetnym wojskiem, które mogłoby konkurować z muszkieterami.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pierwsi władcy elekcyjni”