Kandydaci do tronu

Pierwszy król z dynastii Wazów, Zygmunt III Waza, panujący w latach 1587-1632. Był on synem Jana III Wazy i Katarzyny Jagiellonki. Był on ortodoksyjnym katolikiem, przez zakon jezuitów. W 1586 zmarł Stefan Batory i pod wpływem Anny Jagiellonki wysłano do Szwecji poselstwo by nakłonić Zygmunta III do zgłoszenia swojej kandydatury do tronu Polskiego. Część magnaterii nadal popierała jednak Maksymiliana Habsburga, co doprowadziło do pewnego rozbicia społeczeństwa polskiego (a konkretniej szlachty) na zwolenników jednego i drugiego kandydata. Maksymilian chciał jak najszybciej opanować Kraków i tam się koronować, dlatego szybko wyruszył do Krakowa; w obronie miasta stanął zwolennik Anny Jagiellonki i Zygmunta III; 1588 w bitwie pod Byczyną wojska Habsburga zostały ostatecznie pokonane.
Hobbit
Posty: 112
https://www.artistsworkshop.eu/meble-kuchenne-na-wymiar-warszawa-gdzie-zamowic/
Rejestracja: 14 gru 2010, 04:41

Kandydaci do tronu

Post autor: Hobbit »

Chodzi mi o to kto był pretendentem do tronu Polski po śmierci Władysława IV Wazy w 1648 , oprócz oczywiście Jana Kazimierza.
stach
Posty: 496
Rejestracja: 19 cze 2010, 03:48

Re: Kandydaci do tronu

Post autor: stach »

Na pewno drugi syn Zygmunta III Karol Ferdynand będący biskupem wrocławskim. Z początku pewne znaczenie miał również Zygmunt Rakoczy, syn księcia siedmiogrodzkiego, choć jako protestant...

Zapewne jednak na koronę miało ochotę więcej szlachetnie urodzonych i zapewne na Woli można było spotkać również agitatorów pomniejszych książąt, którzy zapewne nie wiedzieli nawet po której stronie Dunaju leży Rzeczpospolita
ziomeka
Posty: 443
Rejestracja: 01 cze 2010, 03:37

Re: Kandydaci do tronu

Post autor: ziomeka »

Generalnie jednak na elekcji dało o sobie znać stronnictwo pokojowe(pamiętajmy o wciąż trwającym powstaniu),które opowiedziało się za Janem Kazimierzem mającym poparcie papieża,cesarza,elektora brandenburskiego,poselstwa Bohdana Chmielnickiego i staraniom stronnictwa Ludwiki Marii Gonzagi,którą notabene pózniej poślubił,co praktycznie przesądziło sprawę.Nowy król szybko ogłosił więc zakończenie wojny i powołał komisję z Adamem Kisielem do rokowań z Kozakami.
historyk
Posty: 331
Rejestracja: 19 lis 2010, 20:35

Re: Kandydaci do tronu

Post autor: historyk »

Początkowo kandydatów było owszem trzech
Jan Kazimierz
Karol Ferdynand
Jerzy I Rakoczy (miał początkowo duże szanse, ponieważ był popierany przez Janusza Rzadziwiłła oraz Jeremiego Wisniowieckiego, niestety jego śmierć pokrzyżowała ich plany a jego syn Zygmunt nie był juz tak silną kandydaturą jak jego ojciec)


Stronnictwo "pokojowe" na czele z kanclerzem Ossolińskim popierało Jana Kazimierza natomiast jego brata Karola Ferdynanda (chciał z własnej kieszeni wystawic 10 tys. woja na wojne z Kozakami)popierało stronnictwo "wojenne" na czele z Radziwiłłem, Wiśniowieckim oraz biskupem Leszczyńskim. Po pewnym czasie Karol zrezygnował z kandydatury, więc tron stał otworem dla Jana Kazimierza.
Skrzetuski

Re: Kandydaci do tronu

Post autor: Skrzetuski »

Z jakim Radziwiłłem? Z Januszem, który poparł Jana Kazimierza?
A ten Leszczyński to chyba podkanclerzy? ;)
A o wyborze Jana Kazimierza zadecydowała porażka pod Piławcami oraz głos Chmielnickiego.
bartek
Posty: 33
Rejestracja: 05 kwie 2011, 20:43

Re: Kandydaci do tronu

Post autor: bartek »

Witam
Czy możecie mnie bardziej oświecić na temat tej elekcji?
Skrzetuski

Re: Kandydaci do tronu

Post autor: Skrzetuski »

A co konkretnie chciałbyś wiedzieć?

Odsyłam do:
Wójcik, Jan Kazimierz Waza
Wasilewski, Ostatni Waza
Widacki, Jarema
bartek
Posty: 33
Rejestracja: 05 kwie 2011, 20:43

Re: Kandydaci do tronu

Post autor: bartek »

Skrzetuski pisze:A co konkretnie chciałbyś wiedzieć?

Odsyłam do:
Wójcik, Jan Kazimierz Waza
Wasilewski, Ostatni Waza
Widacki, Jarema
Króciutki opis stronnictw oraz obraz sytuacji przed elekcją.
Skrzetuski

Re: Kandydaci do tronu

Post autor: Skrzetuski »

Na początku większe szanse miał Karol Ferdynand, którego popierali m.in. Leszczyński i Wiśniowiecki - stronnictwo wojenne. Jana Kazimierza popierało stronnictwo pokojowe na czele z kanclerzem Ossolińskim. Gdyby nie Piławce, królem pewnie zostałby KF, ale w związku z porażką (choć lepszym słowem byłaby ucieczka) stronnictwo wojenne się skompromitowało, a Chmielnicki podszedł pod Zamość. Wysłał list do Warszawy, że jest skłonny paktować, jeśli królem zostanie JK. KF ustąpił i królem został najstarszy królewicz.
bartek
Posty: 33
Rejestracja: 05 kwie 2011, 20:43

Re: Kandydaci do tronu

Post autor: bartek »

Dzięki :-D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wazowie na tronie polskim”