Dlaczego I RP nie przystąpiła do III wojny północnej w 1700?

W 1697 r., po śmierci Jana III Sobieskiego, elekcja miała charakter podwójny. Wybrani zostali jednocześnie dwaj kandydaci: elektor saski August Wettyn i popierany przez Francję książę Ludwik de Conti. Ten ostatni przybył nawet do Gdańska, ale nie dysponując szerszym poparciem, musiał wkrótce opuścić Rzeczpospolitą. W ten sposób na placu boju pozostał Wettyn, który objął tron i jako August II Mocny panował do 1733 r.
Otton III
Moderator
Posty: 524
https://www.artistsworkshop.eu/meble-kuchenne-na-wymiar-warszawa-gdzie-zamowic/
Rejestracja: 10 paź 2010, 17:48

Dlaczego I RP nie przystąpiła do III wojny północnej w 1700?

Post autor: Otton III »

Jak w temacie. Chciałbym się dowiedzieć, co stoi za tym, iż Rzeczpospolita nie przystąpiła do III wojny światowej już w 1700 roku, lecz dopiero w 1704. Czyżby naszej szlachcie nie zależało na odzyskaniu utraconych przed dziesięcioleciami Inflant? Czyżby w umysłach szlachty polskiej przeważył dobrze już ugruntowany u niej pacyfizm? Czekam na propozycje.
Artur Rogóż
Administrator
Posty: 4635
Rejestracja: 24 maja 2010, 04:01
Kontakt:

Re: Dlaczego I RP nie przystąpiła do III wojny północnej w 1

Post autor: Artur Rogóż »

RON oficjalnie przystąpił do Wojny Północnej w 1704 roku, lecz już o początku wojny walki toczono na terytorium Rzeczpospolitej. Władca Saksonii podpisując układy wojskowe z Danią, Rosją oraz Brandenburgią przeciwko Szwecji, wstępując na tron polski wmieszał RON w tę wojnę.
Początkowe sukcesy Szwedów w RON i Saksonii spowodowało zawarcie konfederacji warszawskiej popierającą Szwedów, którzy chcieli osadzić na tronie polskim Leszczyńskiego. Zwolennicy Sasa zawiązali konfederację sandomierską, która ostatecznie poprosiła cara Rosji Piotra I o pomoc (układ w Narwie) za co musiała oficjalnie przystąpić do wojny przeciwko Szwedom.
A dlaczego Polska nie przystąpiła do wojny 1700? Myślę, że dużym minusem była polska armia, która swój blask zgasiła wraz z królem Sobieskim. Wg Normana Davisa wojsko polskie po śmierci Sobieskiego, wstąpiło w fazę rozkładu - tak kultura wojskowości jak jej nowoczesność. Sam fakt, że w obliczu toczącej się wojny na terenach RON dwie konfederacje zwalczały się, pokazuje przyczynę tego, że RON nie był w stanie przeciwstawić się zbrojnie najeźdźcy, a co dopiero prowadzić jakieś ofensywne działania zbrojne.
Warka
Posty: 1570
Rejestracja: 16 paź 2010, 03:38

Re: Dlaczego I RP nie przystąpiła do III wojny północnej w 1

Post autor: Warka »

Polska nie była przygotowana do wojny, ale z ciekawostek pamiętam, że car Rosji spotkał się na polowaniu z królem polskim. Tam sobie popili i ostatecznie Sas obiecał poparcie w Wojnie Północnej.
Za panowania Sasów władza królewska osłabła jeszcze bardziej. Państwo polskie stało się niewydolne. Niska ściągalność podatków osłabiała i tak nadwątlony wojnami skarbiec królewski.
Otton III
Moderator
Posty: 524
Rejestracja: 10 paź 2010, 17:48

Re: Dlaczego I RP nie przystąpiła do III wojny północnej w 1

Post autor: Otton III »

A ja gdzieś wyczytałem, iż przyczyną nie przystąpienia przez I RP w 1700 roku było to, iż sejm wskutek zastosowania na nim zasady liberum veto nie wydał zgody na rozpoczęcie działań wojennych.
Artur Rogóż
Administrator
Posty: 4635
Rejestracja: 24 maja 2010, 04:01
Kontakt:

Re: Dlaczego I RP nie przystąpiła do III wojny północnej w 1

Post autor: Artur Rogóż »

Otton III pisze:A ja gdzieś wyczytałem, iż przyczyną nie przystąpienia przez I RP w 1700 roku było to, iż sejm wskutek zastosowania na nim zasady liberum veto nie wydał zgody na rozpoczęcie działań wojennych.
Czy możesz podać źródło tych informacji?
Husarz
Posty: 803
Rejestracja: 31 paź 2010, 04:37

Re: Dlaczego I RP nie przystąpiła do III wojny północnej w 1

Post autor: Husarz »

Wojna Północna 1700 - 1721 rozpoczęła się od wspólnego ataku Ligi Północnej na szwedzkie Inflanty, które już w XVI i XVII były punktem zapalnym konfliktów pomiędzy Szwecją, Rosją i Rzeczpospolitą. Tymczasem król Szwecji Karol XII przeprowadził odwetowy atak na Danię, a następnie poprzez kontratak w Inflantach przemaszerował przez całą Litwę i Polskę, zajmując Kraków, Warszawę, a następnie Saksonię. Polski sejm i szlachta w obliczu bezsilności Augusta II zostali zmuszeni do samodzielnego ustosunkowania się wobec konfliktu. Cześć szlachty popierająca Szwedów, a właściwiej nie akceptująca decyzji Augusta II, pod wodzą prymasa Michała Radziejowskiego zawiązała konfederację warszawską, ogłosiła detronizację Augusta II, prymas został ogłoszony interrexem i zwołano wolną elekcję. Kandydatem wskazywanym przez Karola XII był Stanisław Leszczyński, ostatecznie obrany na króla Rzeczpospolitej w 1704 po detronizacji Augusta II. Tymczasem szlachta lojalna wobec Augusta II zawiązała konfederację sandomierską i podpisała układ z Rosją, co stanowiło formalne przyłączenie się Rzeczpospolitej Augusta II do wojny po stronie Ligi Północnej. W ten sposób nie dość, że Rzeczpospolita została wciągnięta do wojny, to jeszcze wykształciły się dwa wrogie obozy szlacheckie popierające różne strony konfliktu z osobą uważającą się za króla Rzeczpospolitej na czele: stronnicy Szwedów za króla uważali Stanisława Leszczyńskiego, stronnicy Rosji - nadal Augusta II. Niezależnie od Wojny Północnej 1700 - 1721, Rzeczpospolitą ogarnęła wojna domowa, która trwała do 1709 roku. Podczas wojny domowej Szwedzi rozgromili Saksonię, zmusili ją do podpisania Traktatu z Altranstadt. W 1706 August II został zmuszony do rezygnacji z korony polskiej. Rzeczpospolita Stanisława Leszczyńskiego została całkowicie podporządkowana Szwecji.

Więcej... http://historia.gazeta.pl/historia/1,98 ... z146HIkD00
Otton III
Moderator
Posty: 524
Rejestracja: 10 paź 2010, 17:48

Re: Dlaczego I RP nie przystąpiła do III wojny północnej w 1

Post autor: Otton III »

Artur Rogóż pisze:
Otton III pisze:A ja gdzieś wyczytałem, iż przyczyną nie przystąpienia przez I RP w 1700 roku było to, iż sejm wskutek zastosowania na nim zasady liberum veto nie wydał zgody na rozpoczęcie działań wojennych.
Czy możesz podać źródło tych informacji?
http://historia.pgi.pl/wojna-polnocna.php
Artur Rogóż
Administrator
Posty: 4635
Rejestracja: 24 maja 2010, 04:01
Kontakt:

Re: Dlaczego I RP nie przystąpiła do III wojny północnej w 1

Post autor: Artur Rogóż »

Otton III pisze:
Artur Rogóż pisze:
Otton III pisze:A ja gdzieś wyczytałem, iż przyczyną nie przystąpienia przez I RP w 1700 roku było to, iż sejm wskutek zastosowania na nim zasady liberum veto nie wydał zgody na rozpoczęcie działań wojennych.
Czy możesz podać źródło tych informacji?
http://historia.pgi.pl/wojna-polnocna.php

Dzięki za źródło. Znałem je , ale nie doczytałem o zerwaniu sejmu przez liberum veto.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sasi na tronie polskim”