Duchowni w Rzeczypospolitej, a odpowiedzialność za państwo

Społeczeństwo polskie epoki Odrodzenia i wczesnego Baroku charakteryzowało się silnym dynamizmem demograficznym. Polska stała się w tym czasie nie tylko jednym z największych, ale i najludniejszych krajów w Europie. Po włączeniu Inflant i rozejmie w Jamie Zapolskim w 1582 roku Rzeczpospolita obejmowała obszar 815 tys. km². Jednak największy rozwój terytorialny przypada na I połowę XVII wieku, po pokoju wieczystym w Polanowie z 1634 roku. Obszar państwa wraz z lennami wyniósł wówczas blisko milion km², dokładnie 990 tys. km². W ówczesnej Europie tylko państwo rosyjskie miało większe terytorium.
Artur Rogóż
Administrator
Posty: 4635
https://www.artistsworkshop.eu/meble-kuchenne-na-wymiar-warszawa-gdzie-zamowic/
Rejestracja: 24 maja 2010, 04:01
Kontakt:

Duchowni w Rzeczypospolitej, a odpowiedzialność za państwo

Post autor: Artur Rogóż »

Na ile uważacie za słuszny pogląd, że Rzeczpospolita w XVI w. uniknęła wojen religijnych dzięki dojrzałości politycznej i odpowiedzialności za państwo biskupów zajmujących pierwsze krzesła senatorskie. Zachęcam do wymiany poglądów.
Otton III
Moderator
Posty: 524
Rejestracja: 10 paź 2010, 17:48

Re: Duchowni w Rzeczypospolitej, a odpowiedzialność za państ

Post autor: Otton III »

Za to, że Rzeczpospolita nie stała się areną wojen religijnych, odpowiada cała szlachta, która obawiała się, że wojny religijne doprowadza do upadku lub rozpadu państwa. Ale biskupi, jako że duchowni w RON w tamtym okresie wywodzili się wyłącznie się stanu szlacheckiego, również mieli w tym swój wkład, z tych samych powodów.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Gospodarka, kultura i społeczeństwo”