Umocnienia Pskowa

Początek XVII w. przyniósł wznowienie działań antymoskiewskich. Rosja przechodziła właśnie kryzys dynastyczny. Przeciw carowi Borysowi Godunowowi wystąpił rzekomy syn Ivana IV, Dymitr. Poparty przez polskiego magnata Jerzego Mniszcha, który wydał za niego swą córkę Marynę, osiadł na tronie w 1605 roku. Wiele osób w Polsce zdecydowanie opowiadało się przeciw popieraniu tego awanturnika politycznego. Początkowo niechętny tej sprawie był również Zygmunt III. Wkrótce jednak zwolennicy „dymitriady” zdołali pozyskać króla.
Artur Rogóż
Administrator
Posty: 4635
https://www.artistsworkshop.eu/meble-kuchenne-na-wymiar-warszawa-gdzie-zamowic/
Rejestracja: 24 maja 2010, 04:01
Kontakt:

Umocnienia Pskowa

Post autor: Artur Rogóż »

Jakie umocnienia miał Psków??

Opierałem się wtedy na książce Stanisława Grzybowskiego pt."Jan Zamoyski", który pisze:

"Psków liczył 30 000 mieszkańców, ponadto 20 000 załogi [dane z roku 1581] . Składał się z czterech odrębnych twierdz. Otaczały go podwójne, średniowieczne, świeżo jednak wzmocnione mury[podkreślenie moje], grubości trzech i pół metra, liczące ponad 10 km w obwodzie i bronione przez 40 ciężkich dział."

Jak widać chodzi o budowlę murowaną, bo nie ma murów drewniano- ziemnych.

Natomiast inny specjalista od wojskowości Jan Wimmer pisze w książce "Historia Oręża Polskiego 963-1795":

"Tymczasem 28 sierpnia wojska królewskie oblegały Psków. Posiadał on umocnienia typu drewniano- ziemnego [podkreślenie moje] podobne do umocnień Wielkich Łuków, Psków jednakże był miastem o wiele rozleglejszym."

A jakie informacje Wy macie na ten temat? Mile widziani autorzy, książki, bądź inne materiały.
stach
Posty: 496
Rejestracja: 19 cze 2010, 03:48

Re: Umocnienia Pskowa

Post autor: stach »

JA wiem o murach obronnych, nawet kilku liniach.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bitwy, wojny i kampanie”