Wojna smoleńska 1632-1634

Początek XVII w. przyniósł wznowienie działań antymoskiewskich. Rosja przechodziła właśnie kryzys dynastyczny. Przeciw carowi Borysowi Godunowowi wystąpił rzekomy syn Ivana IV, Dymitr. Poparty przez polskiego magnata Jerzego Mniszcha, który wydał za niego swą córkę Marynę, osiadł na tronie w 1605 roku. Wiele osób w Polsce zdecydowanie opowiadało się przeciw popieraniu tego awanturnika politycznego. Początkowo niechętny tej sprawie był również Zygmunt III. Wkrótce jednak zwolennicy „dymitriady” zdołali pozyskać króla.
Artur Rogóż
Administrator
Posty: 4635
https://www.artistsworkshop.eu/meble-kuchenne-na-wymiar-warszawa-gdzie-zamowic/
Rejestracja: 24 maja 2010, 04:01
Kontakt:

Wojna smoleńska 1632-1634

Post autor: Artur Rogóż »

A co sądzicie o wojnie z Rosją w latach 1632-1634? Jakie znaczenie ona miała dla RON-u?

Władek pokazał swoje umiejętności podczas oblężenia Smoleńska. Znaczenie dość duże, bo po Smoleńsku mogły przyjść inne rosyjskie kampanie.
Husarz
Posty: 803
Rejestracja: 31 paź 2010, 04:37

Re: Wojna smoleńska 1632-1634

Post autor: Husarz »

Jak dla mnie na spółkę z Batorym, choć najlepszy mógł być Z3W, o ile by mu od początku na głowę nie wchodzili a potem na złość nie robili...

Jak dla mnie wojna przeprowadzona super, od razu król połapał się, że wojsko jest w stagnacji, więc zreformował piechotę, artylerie i kawalerię, wprowadził autoramenty: polski i cudzoziemski. To była pierwsza nasza wojna od czasów Batorego przeprowadzona w sposób zachodnioeuropejski (a może i pierwsza, bo te za Batorego były połączeniem naszych i zachodnich sposobów).
Warka
Posty: 1570
Rejestracja: 16 paź 2010, 03:38

Re: Wojna smoleńska 1632-1634

Post autor: Warka »

Zasługa w tym zwycięstwie też winna być kierowana w stronę 2-tysięcznej załogi Smoleńskiej, która dzięki nowoczesnym umocnieniom stawiła Rosjanom opór aż 10 miesięcy, czyli do czasu przybycia króla. Dopiero po jego przybyciu siły jeśli chodzi o ludzi prawie się zrównały (Rosjanie mieli kilkutysięczną przewagę jeśli chodzi o stan osobowy), ale mieliśmy przewagę w działach, co bardzo działało na naszą korzyść, a zasługa w tym oczywiście Władysława IV Wazy. Plus też za to, że W4W umiał korzystać z zachodnich wynalazków sztuki wojennej.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bitwy, wojny i kampanie”