Data zakończenia powstania Chmielnickiego

Początek XVII w. przyniósł wznowienie działań antymoskiewskich. Rosja przechodziła właśnie kryzys dynastyczny. Przeciw carowi Borysowi Godunowowi wystąpił rzekomy syn Ivana IV, Dymitr. Poparty przez polskiego magnata Jerzego Mniszcha, który wydał za niego swą córkę Marynę, osiadł na tronie w 1605 roku. Wiele osób w Polsce zdecydowanie opowiadało się przeciw popieraniu tego awanturnika politycznego. Początkowo niechętny tej sprawie był również Zygmunt III. Wkrótce jednak zwolennicy „dymitriady” zdołali pozyskać króla.
Artur Rogóż
Administrator
Posty: 4635
https://www.artistsworkshop.eu/meble-kuchenne-na-wymiar-warszawa-gdzie-zamowic/
Rejestracja: 24 maja 2010, 04:01
Kontakt:

Data zakończenia powstania Chmielnickiego

Post autor: Artur Rogóż »

Jaką datę, według Was powinno się uznawać za koniec powstania Chmielnickiego? Niektórzy twierdzą, że ta data to śmierć Chmielnickiego czyli 1657 r. Inni mówią, że ta data to 1655, gdy do kraju weszli Szwedzi, a Ukraina trochę przygasła. A Wy jak sądzicie (jeśli uważacie, że to inna data, to podajcie ją)?
stach
Posty: 496
Rejestracja: 19 cze 2010, 03:48

Re: Data zakończenia powstania Chmielnickiego

Post autor: stach »

Myślę, że 1654, kiedy to Kozacy godzą się z Moskwą ws. podziału Ukrainy na lewo- i prawobrzeżną i zarazem zaprzestają działań wojennych. Od 1655 rozpoczyna się już kolejna wojna polsko- rosyjska, zahamowana na parę lat przez "potop" i po jego zakończeniu rozpoczęta od nowa.
ziomeka
Posty: 443
Rejestracja: 01 cze 2010, 03:37

Re: Data zakończenia powstania Chmielnickiego

Post autor: ziomeka »

Ja myślę, że 1657 r. Walki na Ukrainie trochę przygasły, ale Chmielnicki nadal walczył przeciwko RON-owi. Po jego śmierci Kozacy nie mieli zbyt dobrego wodza do pokierowania powstaniem, więc śmierć Chmielnickiego uważam za koniec powstania (no bo czym jest powstanie Chmielnickiego bez Chmielnickiego).
Otton III
Moderator
Posty: 524
Rejestracja: 10 paź 2010, 17:48

Re: Data zakończenia powstania Chmielnickiego

Post autor: Otton III »

stach pisze:Myślę, że 1654, kiedy to Kozacy godzą się z Moskwą ws. podziału Ukrainy na lewo- i prawobrzeżną i zarazem zaprzestają działań wojennych. Od 1655 rozpoczyna się już kolejna wojna polsko- rosyjska, zahamowana na parę lat przez "potop" i po jego zakończeniu rozpoczęta od nowa.
Kozacy po zawarciu ugody perejasławskiej w 1654 roku nie zaprzestali działań wojennych przeciw RON, lecz kontynuowali je u boku Rosji. Powstanie Chmielnickiego zakończyło się już w 1649 roku po zawarciu ugody zborowskiej, na mocy której na Ukrainie powstał niepodległy Hetmanat Kozacki. Póżniejsze walki RON z Kozakami określamy już mianem wojny polsko-kozackiej.
Skrzetuski
Moderator
Posty: 527
Rejestracja: 16 maja 2011, 14:57

Re: Data zakończenia powstania Chmielnickiego

Post autor: Skrzetuski »

1657 - do śmierci Chmielnickiego.
1654 - absolutnie nie, bo radzieccy historycy podawali tę datę za końcową, gdyż twierdzili, że Kozacy od początku chcieli się przyłączyć do Matki Rosji.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bitwy, wojny i kampanie”