Lisowczycy

Początek XVII w. przyniósł wznowienie działań antymoskiewskich. Rosja przechodziła właśnie kryzys dynastyczny. Przeciw carowi Borysowi Godunowowi wystąpił rzekomy syn Ivana IV, Dymitr. Poparty przez polskiego magnata Jerzego Mniszcha, który wydał za niego swą córkę Marynę, osiadł na tronie w 1605 roku. Wiele osób w Polsce zdecydowanie opowiadało się przeciw popieraniu tego awanturnika politycznego. Początkowo niechętny tej sprawie był również Zygmunt III. Wkrótce jednak zwolennicy „dymitriady” zdołali pozyskać króla.
Artur Rogóż
Administrator
Posty: 4635
https://www.artistsworkshop.eu/meble-kuchenne-na-wymiar-warszawa-gdzie-zamowic/
Rejestracja: 24 maja 2010, 04:01
Kontakt:

Lisowczycy

Post autor: Artur Rogóż »

Co o nich myślicie? Dla mnie to idealna formacja, nie tylko do wojny zaczepnej - jak kampania w Rosji lub Siedmiogrodzie - ale także do wojny obronnej, jak w czasie obrony Chocimia. Doskonałe wyposażenie, wyszkolenie, morale.
Warka
Posty: 1570
Rejestracja: 16 paź 2010, 03:38

Re: Lisowczycy

Post autor: Warka »

Według mnie bardzo dobra formacja jeśli chodzi o wszystko. W ofensywie i defensywie byli bardzo dobrzy. Dla ówczesnej zwykłej ludności byli zwykłymi rabusiami, ale w XVII wieku trudno było odróżnić rabusia od żołnierza. Walczyli też ze Szwedami pod wodzą Koniecpolskiego i też sobie radzili. Walczyli też pod rozkazami cesarza Ferdynanda II, biorąc udział we walkach we Włoszech. No i wszędzie byli bardzo dobrzy.
Husarz
Posty: 803
Rejestracja: 31 paź 2010, 04:37

Re: Lisowczycy

Post autor: Husarz »

Świetnie wyszkoleni, nieuchwytni, niebezpieczni, bezlitośni, bitni, niesamowici, nietykalni. Jednym z lisowczyków był Stefan Czarniecki, który zaciągnął się do nich, gdy miał kilkanaście lat.
ziomeka
Posty: 443
Rejestracja: 01 cze 2010, 03:37

Re: Lisowczycy

Post autor: ziomeka »

"Polscy Kozacy" tak o nich mówiono. Bardzo dobra lekka jazda. Specjalizowali się w zagonach podobnie jak i Tatarzy. Dobra formacja nadająca się do i ofensywy i do defensywy. Byli oni bardzo dzielni i brutalni. Gdyby nie ich "życie prywatne" czyli rabunki to byli doskonałą formacją lekkozbrojną.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bitwy, wojny i kampanie”