Rozejm W Altmarku

Początek XVII w. przyniósł wznowienie działań antymoskiewskich. Rosja przechodziła właśnie kryzys dynastyczny. Przeciw carowi Borysowi Godunowowi wystąpił rzekomy syn Ivana IV, Dymitr. Poparty przez polskiego magnata Jerzego Mniszcha, który wydał za niego swą córkę Marynę, osiadł na tronie w 1605 roku. Wiele osób w Polsce zdecydowanie opowiadało się przeciw popieraniu tego awanturnika politycznego. Początkowo niechętny tej sprawie był również Zygmunt III. Wkrótce jednak zwolennicy „dymitriady” zdołali pozyskać króla.
cincin
Posty: 29
https://www.artistsworkshop.eu/meble-kuchenne-na-wymiar-warszawa-gdzie-zamowic/
Rejestracja: 08 lut 2011, 05:06

Rozejm W Altmarku

Post autor: cincin »

Mógłby mi ktoś wyjaśnić, dlaczego Polska mimo wygranej bitwy pod Trzcianą, zgodziła się na przyjęcie warunków Szwecji (rozejm w Altmarku)?
ziomeka
Posty: 443
Rejestracja: 01 cze 2010, 03:37

Re: Rozejm W Altmarku

Post autor: ziomeka »

Bitwa pod Trzcianem wcale nie była tak ogromnym zwycięstwem jak się zawsze w Polsce przyjmowało :? , dalsze walki w 1629 roku upłynęły bez większych sukcesów dla wojsk polsko-cesarskich. Szwedzi w czasie rokowań mieli silne wsparcie dyplomacji francuskiej i angielskiej, którzy naciskali na Polskę by zakończyć wojnę. Szwedzi byli potrzebni do interwencji w Niemczech, gdzie właśnie załamała się 'duńska' faza Wojny Trzydziestoletniej, co groziło ekspansją Cesarstwa na basenie Bałtyku. A i w Polsce szlachta była zmęczona przedłużająca się wojną, brakiem większych sukcesów, nowymi podatkami...
Marshal
Posty: 268
Rejestracja: 11 gru 2010, 04:54

Re: Rozejm W Altmarku

Post autor: Marshal »

Warto dodać parę słów o postawie Zygmunta III wobec rozejmu - gdyż jest ona kluczowa. Rozwój sytuacji międzynarodowej w Europie(udział wojsk cesarskich w wojnie mantuańskiej, budowanie przez Francję silnego sojuszu antyhabsburskiego) przekonał króla, że dalsza wojna na terytorium Polski nie przyniesie mu upragnionej możliwości przerzucenia ciężaru działań wojennych do Szwecji i odzyskania dziedzicznego państwa Wazów. A wobec powszechnie znanego zamiaru interwencji szwedzkiej w Rzeszy, Zygmunt uznał, iż będzie można wystąpić przeciw Gustawowi w innej konfiguracji (z Ferdynandem II jako równorzędnym sojusznikiem). Dlatego też monarcha polski zgodził się na rozejm, a będąc już w zaawansowanym wieku, zabiegał aby był on jak najkrótszy.
Adambik
Posty: 497
Rejestracja: 24 lis 2010, 22:41

Re: Rozejm W Altmarku

Post autor: Adambik »

Miasta i porty pruskie wciąż były w rękach szwedzkich.Rozejm był ogromnym sukcesem Szwecji i zadowalał także chwilowo RON.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bitwy, wojny i kampanie”