Czy Poniatowski oddał życie za ojczyznę?

Wśród ważnych spraw epoki napoleońskiej wybitne miejsce, choć nie naczelne, zajmowała bez wątpienia sprawa polska. Stanowiła jeden z najbardziej aktualnych i specyficznych problemów w ówczesnych przemianach polityczno – społecznych, a zwłaszcza w europejskiej polityce międzynarodowej.
W wyniku kolejnych rozbiorów ziemie Rzeczypospolitej zostały podzielone między trzech zaborców. Niemal natychmiast po III rozbiorze powstały pierwsze organizacje spiskowe, mające na celu odzyskanie niepodległości. W 1796 roku podpisano w Krakowie tajny akt konfederacji, która zapowiadała walkę z trzema zaborcami w łączności z narodem francuskim.
stach
Posty: 496
https://www.artistsworkshop.eu/meble-kuchenne-na-wymiar-warszawa-gdzie-zamowic/
Rejestracja: 19 cze 2010, 03:48

Czy Poniatowski oddał życie za ojczyznę?

Post autor: stach »

Czy Poniatowski oddał życie za ojczyznę? Zginął pod Lipskiem, w bitwie Księstwa bezpośrednio nie dotyczącej. Jednak wierzył, że bije się za ojczyznę. Czy można tak powiedzieć?
Warka
Posty: 1570
Rejestracja: 16 paź 2010, 03:38

Re: Czy Poniatowski oddał życie za ojczyznę?

Post autor: Warka »

Sądzę, że można tak powiedzieć. Świadczą o tym najlepiej ostatnie słowa marszałka "Bóg powierzył mi honor Polaków i Jemu go tylko oddam". To, za co walczył, było sprawą jego przekonań i możemy to oceniać właśnie na podstawie na przykład takich słów. A to, że nie walczył w bitwie dotyczącej bezpośrednio XW nie jest istotne. Walczył z Napoleonem, bo wierzył, iż ten da niepodległość Polsce.
Tak, Poniatowski zginął za ojczyznę.
Husarz
Posty: 803
Rejestracja: 31 paź 2010, 04:37

Re: Czy Poniatowski oddał życie za ojczyznę?

Post autor: Husarz »

Właściwie mnie to ciekawi czemu był przy Cesarzu? Bo może czuł się lepiej, czuł się hmmm nie wiem czemu tak wybrał, bo może Za Napoleonem szły tysiące... i on sam był jednym z nich! Uważał się za takiego! Właśnie jak Oudinot powiedział, Poniatowski widział w NIM wybawiciela Polski! Tylko, że zginął przedwcześnie... Lipsk, ech. A podobno Car chciał Poniatowskiego mieć przy Sobie! Tak! Wierzył - sprecyzujmy moje wywody - Wierzył naprawdę i łudził się przy tym! Jak nie Car to Cesarz Francuzów! Innej opcji dla niego nie było!
Artur Rogóż
Administrator
Posty: 4635
Rejestracja: 24 maja 2010, 04:01
Kontakt:

Re: Czy Poniatowski oddał życie za ojczyznę?

Post autor: Artur Rogóż »

Umrzeć za ojczyznę hmmmm? W momencie śmierci człowieka nie jest ważne, że umiera za swój naród czy nie. Ważne jest, że kończy żywot na tym świecie.
Czy z biegiem czasu możemy takie formułować wnioski? Umrzeć za ojczyznę to brzmi pięknie, lecz czy prawdziwie? Nieprzyjaciel mojego przyjaciela jest moim wrogiem, więc gdyby Napoleon wyruszył na USA czy Indie uważalibyśmy się za obrońców ojczyzny wątpliwe, ale że Poniatowskie zginął z rąk zaborców pozwala już mówić, że bronił ojczyzny? Naprawdę trudna kwestia do wyjaśnienia.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Epoka napoleońska”