Strona 1 z 1

1917 - Trąba powietrzna koło Wielunia

: 01 lip 2014, 03:58
autor: historia Polski
Jak donosiła prasa, 97 lat temu:

Król. Polskie (Trąba powietrzna)
Obywatel miasta Piotrkowa S.K. jadąc wraz z księdzem X. - jak donosi Ziemia Lub. - obserwował rzadkie zjawisko: groźną trąbę powietrzną. Było to dnia 2 bm. w sobotę o godzinie 6 po południu w pobliżu rzeki Warty w powiecie wieluńskim w miejscowości Folwark Raducki.
Upału wielkiego nie było, była ładna pogoda, naraz z odległej chmury zaczął się formować lej, ostrzem zwrócony ku dołowi, z ziemi zaś zaczął się wznosić jakby dym spomiędzy zabudowań wymienionej miejscowości. Straż ochotnicza z Osiakowa chciała przyśpieszyć na ratunek; dla obserwacyi udała się na wieżę kościoła, ale ognia nie było widać, nie był to bowiem dym, tylko kurz. Skutki trąby były straszne - jedną stodołę zmiotła do klepiska, dwoje uszkodziła i trzy domy mieszkalne. Ludzie w panice pouciekali. Części maszyn i budynków znaleziono daleko w polu.
[Kuryer Śląski Gliwice, czwartek 28 czerwca 1917, SBC Katowice]
Opis jest najzupełniej jednoznaczny, aby można było stwierdzić że była to trąba powietrzna.

Re: 1917 - Trąba powietrzna koło Wielunia

: 26 sty 2015, 16:19
autor: wojakowski6
Patrząc na zachowania przyrody i warunki atmosferyczne w tych regionach, trąby powietrzne nie są tam niczym dziwnym i niespotykanym. Ostatnia miała miejsce niedawno, bo w 2014 roku, ale i w 2007 mieliśmy tam do czynienia z trąbą powietrzną.

Re: 1917 - Trąba powietrzna koło Wielunia

: 19 lut 2016, 16:04
autor: wwmarek9
Teraz pogoda strasznie się zmienia, dlateog będzie coraz więcej takich dziwnych zachowań pogodowych.


___________________________
http://promet-stal.pl