Zaślubiny zmarłych

W efekcie zderzenia kultury słowiańskiej z chrześcijańską, od VI wieku następował stopniowy proces wypierania pierwotnych wierzeń przez chrystianizm, ostatecznie zakończony na poziomie państw wraz z podbojem Połabia przez Niemców (XIII wiek), zaś na poziomie wierzeń prywatnych około XV-XVI wieku. Pewne relikty religii pogańskiej przetrwały w folklorze do dziś, choć forma i skala tego zachowania budzą liczne wątpliwości, a oparte na nowoczesnych metodach badań religioznawczych (np. morfologia świętości Mircei Eliadego, indoeuropeistyka Georges'a Dumézila) wnioski rzadko uzyskują powszechne uznanie.
Marshal
Posty: 268
https://www.artistsworkshop.eu/meble-kuchenne-na-wymiar-warszawa-gdzie-zamowic/
Rejestracja: 11 gru 2010, 04:54

Zaślubiny zmarłych

Post autor: Marshal »

Przeglądając materiały z cmentarzysk słowiańskich uderza między innymi to, że jednymi z bogaciej wyposażanych grobów są pochówki młodych kobiet albo dzieci. Bogactwo tych grobów polega głównie na koliach paciorków szklanych i licznych kabłączkach skroniowych. Wydaje się, że rację w ich interpretacji ma niemiecki archeolog Sebastian Brather, który uznał je za pochówki zaręczonych kobiet, które jednak nie dożyły swego ślubu. Potwierdza to np. fakt, że na Bałkanach w czasie odwiedzin obcego w domu, gdzie była panna na wydaniu ubierała kolie paciorków szklanych jako oznakę poszukiwania męża.
Ale czy Słowianie znali ideę ślubu zmarłych? Nie udało mi się jak do tej pory znaleźć nic na ten temat w literaturze etnologicznej czy archeologicznej. Może Wam jakaś informacja na ten temat wpadła w ręce?
ziomeka
Posty: 443
Rejestracja: 01 cze 2010, 03:37

Re: Zaślubiny zmarłych

Post autor: ziomeka »

U Słowian zachodnich znane są pochówki podwójne (na temat jest artykuł w Funeraliach Lednickich),ale nie przypominam sobie żebyś któryś z nich był szczególniej wyposażony.
Kathy
Posty: 2
Rejestracja: 08 lis 2012, 16:35

Re: Zaślubiny zmarłych

Post autor: Kathy »

Wydaje mi się, że od takiego pochówku jeszcze daleka droga do zaślubin zmarłych.

Ale nie znam żadnego źródła, w którym można by to potwierdzić :(
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kultura i wierzenia Słowian”