Strona 1 z 1

Rola elit na Wielkiej Emigracji

: 04 gru 2010, 15:05
autor: Adambik
Chciałbym się zapytać jakie były pozytywne i negatywne aspekty działalności polskich emigracyjnych elit intelektualnych? Z góry dzięki na odpowiedź.

Re: Rola elit na Wielkiej Emigracji

: 04 gru 2010, 15:06
autor: stach
Co do pozytywnych:
- Adam Jerzy Czartoryski, przywódca Hotelu Lambert, utworzył Towarzystwo Historyczno-Literackie, współtworzył też Bibliotekę Polską w Paryżu.
- Na emigracji powstawało wiele dzieł literackich, jak i muzycznych - tworzyli Chopin, Mickiewicz, Słowacki

Re: Rola elit na Wielkiej Emigracji

: 04 gru 2010, 15:07
autor: Husarz
Główną instytucją rozwijającą ideologię i propagandę obozu księcia Czartoryskiego, ale i też w niejednym dobrze służącą interesom narodowym było Towarzystwo Literackie Polskie.
20 października 1836 roku powołano Wydział Historyczny za czele z J. U. Niemcewiczem,. Wydział ten rozwijał się dobrze i w 1851r. wyodrębnił się w osobne Towarzystwo Historyczne. Mniej żywotny okazał się utworzony w 1838r. Wydział Statystyczny. W 1854r. połączyły się ze sobą Towarzystwo Literackie i Historyczne w jedno Towarzystwo Historyczno- Literackie. W 1834r. powołano Towarzystwo Słowiańskie dla rozwijania współpracy z pobratymcami. Nie rozwinęło ono jednak większej działalności.
29 grudnia 1832r. powołano w Paryżu pod przewodnictwem księcia Adama Czartoryskiego Stowarzyszenie Naukowej Pomocy. Jego działalność była podporządkowana kierownictwu obozu konserwatywnego emigracji. 24 listopada założono Bibliotekę Polską.

Re: Rola elit na Wielkiej Emigracji

: 04 gru 2010, 15:08
autor: Adambik
Nikt nie wspomniał o negatywach. A trzeba zauważyć, że działalność Wielkiej Emigracji po powstaniu listopadowym to głównie zażarte podgryzanie się o to, kto jest winien jego klęsce. Działalność późniejsza to w gruncie rzeczy knucie na temat przyszłego powstania i kontakty z krajem przez emisariuszy. Działania przez rozbicie polityczne w łonie samej emigracji często mocno chaotyczne.

Klęska powstania krakowskiego po inspiracji właśnie Wielkiej Emigracji (TDP) można uznać za kres jej siły.

Re: Rola elit na Wielkiej Emigracji

: 04 gru 2010, 15:09
autor: Warka
Ja bym zwrócił uwagę na postać gen. Macieja Rybińskiego i jego Stronnictwo Wojskowe założone w 1842 roku. Chciał podporządkować polskich emigrantów sobie jako ostatniemu wodzowi naczelnemu. Miał swoje reprezentacje w Anglii, w Belgii, w Szwajcarii, Algierze, USA. Zamierzał utworzyć legion polski we Francji i podporządkować go królowi pruskiemu, co spotkało się z odmową. Odmówiły mu również władze Sardynii i W. Ks. Toskanii. Ze względów finansowych zrezygnowały z tworzenia legionów władze Wenecji i Rzeczypospolitej Rzymskiej. Nie zgodził się na objęcie służby w wojsku tureckim. W 1870 podczas wojny prusko-francuskiej zaproponował Francji utworzenie legionów polskich, co jednoznacznie odrzuciły władze francuskie .