Autonomia Galicji

W następstwie rozbiorów ziemie Rzeczypospolitej zostały wcielone do państw zaborczych jako ich prowincje: z terenów zaboru austriackich utworzono Galicję, z kolejnych zaborów pruskich: Prusy Zachodnie, Prusy Południowe i Prusy Nowowschodnie, obszary zagarnięte przez Rosję podzielono na gubernie. Wszędzie wprowadzono własne ustawodawstwo i scentralizowaną biurokrację. W kraju i na emigracji podejmowano przygotowania do walki o niepodległość.
Kazik36
Posty: 338
https://www.artistsworkshop.eu/meble-kuchenne-na-wymiar-warszawa-gdzie-zamowic/
Rejestracja: 22 lut 2011, 06:05

Re: Autonomia Galicji

Post autor: Kazik36 »

Wniosek, że Galicja niewiele (jako kraj) zyskiwała na przemyśle naftowym, nie jest mój - wystarczy poczytać polskie publikacje dotyczące tegoż tematu.
Galicja była generalnie krajem zacofanym gospodarczo i biedny. Ileż to procent stanowili w niej ludzie "uświadomieni narodowo"? Owszem, byłoby ich mniej, gdyby nie autonomia. Zgoda. Ale nikt mi nie powie, że większość Polaków z Galicji szła w 1914 r. na wojnę z mocnym przekonaniem, że walczą o własny kraj. Walczyli za Franza-Josepha I...

Parlament wiedeński przypomina mi... obecny polski. Więcej nie powiem, bo to nie forum polityczne :)
naiwniak
Posty: 97
Rejestracja: 04 gru 2010, 17:47

Re: Autonomia Galicji

Post autor: naiwniak »

zgadzam się nigdy nie będę twierdził że Galicja czasów F.J. I to kraina co miodem i mlekiem plynęła, niegdy także nie będę twierdził że rozwój przemyłśu naftowego, chyba poza Zagłębiem Chrzanowskim i Śląskiem [-> Galicja?, chyba raczej część Śląska] był odosobniony. Wielkie miasta to trochę zakładow przemysłowych [wystarczy rzucić okiem na sam Krakówna ten przykłąd], ale to nadal wyjątki od reguły.
z drugiej zupelnie strony - owa polityka przynosiła naprawdę niezłe skutki kiedy mieszkaniec Krakowa, mówiący po polsku, wiedzący że może manifestować przywiązanie do historii [n.b to za "Austriaka" rozpoczęła się pierwsza renowacja i pierwsze badania Wawelu, a stacjonujące tam wojska zostały przeniesione w inne miejsce] a z drugiej strony walczyć za swego cesarza, którego nawet p[o odzyskaniu niepodległości przez Polskę darzył sentymentem, tęskniąc za swobodą podróży do Wiednia czy Pragi...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ziemie polskie pod zaborami ogólnie”