Sprawa Wolnego Miasta Gdańsk

II Rzeczpospolita – państwo polskie odrodzone w 1918 po 123 latach zaborów.
Nazwa podkreśla ciągłość z I Rzecząpospolitą (1569–1795), zlikwidowaną traktatami rozbiorowymi zawartymi pomiędzy Austrią, Prusami i Rosją w drugiej połowie XVIII wieku (1773–1795). Urzędowym językiem II Rzeczypospolitej był polski, a walutą początkowo marka polska a od 1924 złoty polski.
Warka
Posty: 1570
https://www.artistsworkshop.eu/meble-kuchenne-na-wymiar-warszawa-gdzie-zamowic/
Rejestracja: 16 paź 2010, 03:38

Sprawa Wolnego Miasta Gdańsk

Post autor: Warka »

Jeszcze w marcu 1917 r. Roman Dmowski domagał się przyznania Polsce Gdańska. Różnica zdań między zwycięskimi sojusznikami, co do losu Gdańska, zamieszkałego niemal w 85% przez ludność niemiecka spowodowała, że nadano mu status wolnego miasta pod zwierzchnictwem Ligi Narodów. Polsce przyznano pewne przywileje ekonomiczne w postaci włączenia Gdańska do polskiego obszaru celnego i wojskowe w ten sposób, że Polska miała prawo utrzymywać garnizon na Westerplatte.



Miastem zarządzał Senat pochodzący z wyborów powszechnych, a nadzór sprawowała od 1920 r. Liga Narodów za pośrednictwem Wysokiego Komisarza, który na stałe rezydował w Gdańsku.

Obszar Wolnego Miasta Gdańsk, czyli Gdańska wraz z okolicami zajmował 1892 km². W 1929 r. miasto liczyło ponad 400 tys. mieszkańców, w tym 12 % Polaków.



Mimo gwarancji Ligi Narodów i ustaleń traktatowych sprawy gdańskie były często przedmiotem konfliktów polsko-niemieckich. Obie strony oskarżały się o łamanie postanowień traktatowych, ponadto Niemcy, niezadowolone z postanowień paryskich, domagały się rewizji traktatu wersalskiego i inkorporacji Gdańska do Niemiec.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Dzieje II Rzeczypospolitej ogólnie”