Brygada Grunwald

1 września 1939 roku Niemcy haniebnie zaatakowali Polskę. Polacy stanęli do nierównej, heroicznej walki o stawkę większą niż życie - niepodległość. Z "pomocą" Polsce przyszły zachodnie mocarstwa. Efekty tej pomocy odczuwamy do dziś.
Hobbit
Posty: 112
https://www.artistsworkshop.eu/meble-kuchenne-na-wymiar-warszawa-gdzie-zamowic/
Rejestracja: 14 gru 2010, 04:41

Brygada Grunwald

Post autor: Hobbit »

Szukam informacji o Brygadzie Grunwald zrzuconej na teren Kielecczyzny w 1944. Jedyne co do tej pory znalazłem, to książka autorstwa jej dowódcy, tzw. majora Józefa Sobiesiaka. Biorąc pod uwagę przeszłość autora (etatowy funkcjonariusz KPP), książkę uznaję za mało wiarygodną. Jeżeli ktoś ma namiar na jakieś wiarygodne źródła - proszę o kontakt. Szczególnie interesuje mnie postać Mirosława Petelickiego, szefa wywiadu tej jednostki, ojca Sławomira Petelickiego. Widziałem już informacje jakoby M. Petelicki dowodził Polskim Samodzielnym Batalionem Specjalnym, czego jak dotąd nie udało mi się potwierdzić. Interesują mnie również przed- i powojenne losy M. Petelickiego.
MarcinP
Posty: 152
Rejestracja: 08 gru 2010, 07:24

Re: Brygada Grunwald

Post autor: MarcinP »

Jeżeli był po wojnie w wojsku szukaj jego teczki w CAW, ewentualnie w warszawskim IPNie....
Pewu
Posty: 34
Rejestracja: 07 gru 2010, 22:12

Re: Brygada Grunwald

Post autor: Pewu »

Po wojnie udzielał się w strzelectwie sportowym, nawet reprezentował PRL na olimpiadzie w Helsinkach. Przed Brygadą Grunwald służył w AK wołyńskiej. Jako szef wywiadu owej Brygady musi gdzieś mieć swoją teczkę. Notabene trzeba pewnie być niezłą kanalią, aby pełnić taką funkcję w tego typu organizacji.
ODPOWIEDZ

Wróć do „II Wojna Światowa ogólnie”