Radiostacje, anteny i żelazne krzyże

1 września 1939 roku Niemcy haniebnie zaatakowali Polskę. Polacy stanęli do nierównej, heroicznej walki o stawkę większą niż życie - niepodległość. Z "pomocą" Polsce przyszły zachodnie mocarstwa. Efekty tej pomocy odczuwamy do dziś.
MarcinP
Posty: 152
https://www.artistsworkshop.eu/meble-kuchenne-na-wymiar-warszawa-gdzie-zamowic/
Rejestracja: 08 gru 2010, 07:24

Radiostacje, anteny i żelazne krzyże

Post autor: MarcinP »

Niedaleko mojej miejscowości znajdują się dwa warte uwagi zabytki. Jednym z nich są ruiny poniemieckiej radiostacji, drugim natomiast duży żelazny krzyż ustawiony na górze kilka kilometrów dalej. Historia radiostacji jest znana, natomiast zagadką jest żelazny krzyż. http://80.55.205.190/articles.php?id=18 <-- pod tym linkiem znajdują się zdjęcia krzyża oraz hipotezy dotyczące jego powstania i użytkowania. Natomiast mam pytanie: czy w pobliżu waszych miejscowości znajdują się podobne krzyże, ew. czy ktoś orientuje się do czego były wykorzystywane?
historyk
Posty: 331
Rejestracja: 19 lis 2010, 20:35

Re: Radiostacje, anteny i żelazne krzyże

Post autor: historyk »

W artykule wspomniane są dwie teorie na temat tego krzyża:
Pierwsza mówi o jego funkcji sakralnej a druga o funkcji anteny.
Sprawę było by łatwiej rozgryźć, gdyby ktoś oszacował wiek tego krzyża.
Od jak dawna od tam stoi ?
Ale my spróbujemy się obejść bez tych informacji.
Zakładam że chodzi o Wilkowo w województwie dolnośląskim, w powiecie milickim, w gminie Milicz.
Zwróćmy uwagę na zapiski znalezione w Kondratowie. W artykule jest taki fragment:
"Stanisław Lichoń pamięta stare księgi znalezione w kościele w Kondratowie. W jednej z nich były zapiski na temat zakonu Cystersów, który podobno miał w pobliżu swój klasztor."
Otóż klasztor ten nie był tam podobno, tylko na pewno. W Informatorze Inwestycyjnym Województwa Dolnośląskiego znalazłem taki fragment (na temat gminy Męcinka):
"Obecnie możemy podziwiać zabytki sakralne: kościoły parafialne, filialne, kapliczki, krzyże pokutne. Na uwagę zasługuje gotycko – barokowy kościół pocysterski (wzniesiony ok. 1175 r.) i cztery krzyże przy murze kościelnym w Słupie."
Zatem Cystersi byli w tamtej okolicy i mieli skłonność do budowania tego typu konstrukcji.
W tej samej Męcince znajduje się gdzieś Stanisławowo, w pobliżu której jest wzgórze Rosocha z ruinami wspomnianej radiostacji.
Druga teoria, którą wymienił autor artykułu, to rola anteny w łączności właśnie między Wilkowem a radiostacją na wzgórzu Rosocha.
Osobiście jestem zdania, że do łączności na odległość rzędu kilku kilometrów, taka wielka antena nie była by potrzebna. Poza tym, antena to jedno. Prócz anteny musi też być stacja nadawcza.
A biorąc pod uwagę rozmiary naszego krzyża, to ta stacja też była by rozmiaru przynajmniej małego budynku. Jednak w artykule nie wspomniano o jakichkolwiek pozostałościach ruin, fundamentów czy czegoś w tym stylu. Wnioskuję że ich tam po prostu niema.
Zatem według mnie ten krzyż zbudowali Cystersi.
ODPOWIEDZ

Wróć do „II Wojna Światowa ogólnie”