Referendum 1946

Za początek Polski Ludowej uznaje się ogłoszenie manifestu PKWN 22 lipca 1944 roku. Od tego czasu rozpoczyna się budowa ustroju opartego na przyjaźni z ZSRR i szybkie przechwytywanie władzy na rzecz działaczy komunistycznych. W roku 1952 państwo zmienia nazwę na Polską Rzeczpospolitą Ludową.
Warka
Posty: 1570
https://www.artistsworkshop.eu/meble-kuchenne-na-wymiar-warszawa-gdzie-zamowic/
Rejestracja: 16 paź 2010, 03:38

Referendum 1946

Post autor: Warka »

Oto pytania z tego referendum:

1.Czy jesteś za zniesieniem Senatu?
2.Czy chcesz utrwalenia w przyszłej Konstytucji ustroju gospodarczego, zaprowadzonego przez reformę rolną i unarodowienie podstawowych gałęzi gospodarki krajowej, z zachowaniem ustawowych uprawnień inicjatywy prywatnej?
3.Czy chcesz utrwalenia zachodnich granic Państwa Polskiego na Bałtyku, Odrze i Nysie Łużyckiej?

Jak Wy zagłosowalibyście? Ja zagłosowałem tak:
1.-NIE (chcę, aby izba parlamentu nie została zniesiona, bo to by była oznaka braku demokracji)
2.-TAK (ponieważ, chcę, aby zachowano inicjatywę prywatną zwykłego obywatela)
3.-NIE (wolę powrotu starych granic, na których były duże ślady Polski i mieszkali tam Polacy, na zachodzie jak dla mnie za dużo obcokrajowców, a wypędzenia były plamą na honorze Polski)
Artur Rogóż
Administrator
Posty: 4635
Rejestracja: 24 maja 2010, 04:01
Kontakt:

Re: Referendum 1946

Post autor: Artur Rogóż »

Uważam,że nasze dzisiejsze granice w jak najlepszy stopniu oddają granicę etnicznie Polskie. Można by się sprzeczać co do takich miast jak Lwów, ale one zawsze należały do Ukrainy i nie możemy im tego odbierać, a poza tym musimy mieć jakieś miasta zagranicą teraz kształtuje się Polski Dublin - to kiedyś był Polski Lwów ;-)
Warka
Posty: 1570
Rejestracja: 16 paź 2010, 03:38

Re: Referendum 1946

Post autor: Warka »

Artur Rogóż pisze:Uważam,że nasze dzisiejsze granice w jak najlepszy stopniu oddają granicę etnicznie Polskie. Można by się sprzeczać co do takich miast jak Lwów, ale one zawsze należały do Ukrainy i nie możemy im tego odbierać, a poza tym musimy mieć jakieś miasta zagranicą teraz kształtuje się Polski Dublin - to kiedyś był Polski Lwów ;-)
Z tymi granicami etnicznymi to nie tak dobrze, bo przecież stały się one poprzez przesiedlenia. Na Ziemiach Odzyskanych same Niemcy mieszkali a wszyscy Polacy przybyli z Kresów. Więc w 3 odpowiedziałbym NIE.
Artur Rogóż
Administrator
Posty: 4635
Rejestracja: 24 maja 2010, 04:01
Kontakt:

Re: Referendum 1946

Post autor: Artur Rogóż »

No tak ale przed wojną na tych terenach zamieszkiwali Polacy. Mówiąc ziemie etniczne miałem namyśli kształt podobny do pierwszych zapisków za Mieszka I.
Warka
Posty: 1570
Rejestracja: 16 paź 2010, 03:38

Re: Referendum 1946

Post autor: Warka »

No tak ale z czasem przecież tamto zostało tak zniemczone, że nikt nie pamiętał o polskości i te ziemie były przez mały okres czasu do Polski. A Kresy zostały spolonizowane i zamieszkałe przez Polaków. Do tego są one większe niż Ziemie Odzyskane i posiadają większe miasta takie jak Wilno i Lwów.
Skrzetuski
Moderator
Posty: 527
Rejestracja: 16 maja 2011, 14:57

Re: Referendum 1946

Post autor: Skrzetuski »

Czołem!
Artur Rogóż pisze:Uważam,że nasze dzisiejsze granice w jak najlepszy stopniu oddają granicę etnicznie Polskie. Można by się sprzeczać co do takich miast jak Lwów, ale one zawsze należały do Ukrainy i nie możemy im tego odbierać, a poza tym musimy mieć jakieś miasta zagranicą teraz kształtuje się Polski Dublin - to kiedyś był Polski Lwów ;-)
Do jakiego państwa należał Lwów? Do Ukrainy? Chyba się pomyliłeś...
lotrew
Posty: 1
Rejestracja: 03 gru 2014, 16:53

Re: Referendum 1946

Post autor: lotrew »

Mnie także wydawało się, że to był Lwów.
Trysska
Posty: 1
Rejestracja: 22 lut 2015, 20:02

Re: Referendum 1946

Post autor: Trysska »

Bardzo możliwe :)
EmilBW
Posty: 9
Rejestracja: 15 mar 2015, 14:50

Re: Referendum 1946

Post autor: EmilBW »

Na 95% Lwów.
kowalskil
Posty: 18
Rejestracja: 30 gru 2012, 00:12

Re: Referendum 1946

Post autor: kowalskil »

Dobrze pamietam to referendum. Bylem za mlody do glosowania.

Ludwik Kowalski (zobacz Wikipedia)

http://csam.montclair.edu/~kowalski/life/intro.html
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wprowadzenie demokracji ludowej 1945-1956”