Pierwszy polski ośmiotysięcznik

Polityka partii komunistycznej wiązała się z przeświadczeniem o potrzebie dynamicznej industrializacji kraju. To zaś nieuchronnie prowadziło do przemian społecznych, wywyższenia osób pracujących fizycznie, zmian w samej mentalności ludzkiej. System ten jednak obarczony był wadą, szybko okazało się, że prowadzi do częstych kryzysów i sprzeciwu społecznego.
Awatar użytkownika
asda
Posty: 168
Rejestracja: 03 sty 2011, 01:14

Pierwszy polski ośmiotysięcznik

Post autor: asda » 10 kwie 2011, 05:02

Dziś mija 35 rocznica wejścia Polaków na Broad Peak Middle - jeden z wierzchołków masywu Broad Peak (najwyższy wierzchołek - o wysokości 8051 m n.p.m. - jest zaliczany do Korony Himalajów) w Karakorum w Pakistanie. Wyprawa polskich himalaistów z Klubu Wysokogórskiego z Wrocławia dokonała historycznego czynu - jako pierwsi Polacy weszli na dziewiczy ośmiotysięczny wierzchołek. Niestety, w drodze powrotnej do bazy w zamieci śnieżnej (już po północy - czyli 29 lipca 1975 r.) zginęło 3 z 5 uczestników. Cena za sukces okazała się zbyt wysoka...

Na zawsze w masywie Broad Peak pozostali:
Marek Kęsicki (25 lat)
Bogdan Nowaczyk
Andrzej Sikorski
[']['][']


Do bazy zdołali powrócić po udanym ataku:
Kazimierz Głazek (1939-2005)
Janusz Kuliś (1950- )


Zdobycie Broad Peak Middle stanowiło początek złotej ery polskiego himalaizmu, która trwała do przełomu lat 80. i 90. XX w.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Gospodarka, kultura i społeczeństwo”