W kwaterze "Ł" na Powązkach mogą leżeć ofiary wyroków Stefana Michnika

W 1976 do obrony robotników powołany został KOR. Dopiero jednak wydarzenia Sierpnia 1980 doprowadziły do sytuacji w której możliwa stała się rejestracja ogólnopolskiego związku zawodowego NSZZ "Solidarność". Był to ruch masowy, który wziął czynnie udział w transformacji ustrojowej państwa polskiego.
ziomeka
Posty: 443
https://www.artistsworkshop.eu/meble-kuchenne-na-wymiar-warszawa-gdzie-zamowic/
Rejestracja: 01 cze 2010, 03:37

W kwaterze "Ł" na Powązkach mogą leżeć ofiary wyroków Stefana Michnika

Post autor: ziomeka »

Może niewiele osób o tym wie, ale Stefan Michnik, jako stalinowski sędzia skazywał na śmierć także bohaterów polskiego podziemia niepodległościowego. Ciała wielu z nich, po egzekucji musiały trafiać właśnie na "łączkę", czyli kwaterę "Ł" cmentarza powązkowskiego - mówi w rozmowie z Marcinem Wikło historyk i pisarz Tadeusz M. Płużański.
W poniedziałek, 13 maja 2013 roku na Powązkach Wojskowych rozpoczyna się drugi etap prac ekshumacyjnych.
Stefan Michnik uciekł z Polski do Szwecji, nazwałbym to właśnie ucieczką a nie zwykłym wyjazdem, bo on musiał się bać własnych wyroków, które wcześniej wydawał. Jego brat, Adam Michnik broniąc go mówi, że Stefan był młody i nie wiedział, co czyni. A przecież, ani jednemu, ani drugiemu nie można odebrać inteligencji. Stefan musiał wiedzieć, co czyni
- mówi Tadeusz Płużański.

Tak samo argument, ze Stefan musiał wyjechać z Poslki na fali szerzącego się antysemityzmu, to kolejna i właściwa dla tego środowiska próba przypięcia Polsce łatki kraju, w którym nienawidzi się Żydów.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Opozycja i protesty w PRL”