Krzysztof Pajewski

Obszerny opis dziejów całości życia oraz dokonań wybitnej postaci.
Artur Rogóż
Administrator
Posty: 4635
https://www.artistsworkshop.eu/meble-kuchenne-na-wymiar-warszawa-gdzie-zamowic/
Rejestracja: 24 maja 2010, 04:01
Kontakt:

Krzysztof Pajewski

Post autor: Artur Rogóż »

Krzysztof Pajewski herbu Jelita (ur. 25 października 1942 w Sosnówce, zm. 31 lipca 2002 w Poznaniu) – generał brygady Wojska Polskiego, doktor docent nauk ekonomicznych.
Służba w wojsku

W latach 1960-1963 był podchorążym Oficerskiej Szkoły Samochodowej w Pile. Po promocji i mianowaniu na podporucznika przydzielony został do 6 Szkolnego Pułku Samochodowego w Ostródzie.

Absolwent Akademii Obrony Narodowej, kwatermistrz - zastępca dowódcy 6 Pomorskiej Dywizji Powietrzno-Desantowej, kwatermistrz Wojsk Lotniczych w Poznaniu, komendant-rektor Wyższej Szkoły Oficerskiej Służb Kwatermistrzowskich im. Mariana Buczka w Poznaniu i Szef Zarządu Ekonomiczno-Finansowego Sztabu Generalnego WP.

W sierpniu 1996 wyznaczony został na stanowisko komendanta-rektora Wyższej Szkoły Oficerskiej im. Stefana Czarnieckiego w Poznaniu.

Generał Krzysztof Pajewski był przewodniczącym Zarządu Oddziału Wielkopolskiego Polskiego Towarzystwa Logistycznego.
Pożegnanie przez pancerniaków

Gen. Pajewski, gdy przyjechał do szkoły, na pomniku - czołgu T-34/85, przed bramą wejściową, czekało na niego czterech pancernych i pies: ,,załoga’’ w składzie st. plut. pchor. Łukasz Skowron, por. Robert Pawlicki, plut. pchor Piotr Pera i - jako Marusia - por. Monika Trajdos. Szarikiem okazał się owczarek niemiecki jednego z żołnierzy szkoły. Pod czołgiem generał przyjął kwiaty i podziękowania od ,,pancernych’’ i od kolegów oficerów, najbliższych współpracowników, w bramie stały warty w mundurach z okresu Powstania Listopadowego, a za bramą czekali podchorążowie Wydziału Wojsk Pancernych, którzy zawołali wzruszonemu generałowi ,,Hip, hip - hura!’’

17 maja 2002 generał Pajewski przekazał obowiązki komendanta WSO im. S. Czarnieckiego płk. dr. Stefanowi Filaremu.

Zmarł nagle 31 lipca 2002. Pochowany 7 sierpnia 2002 w Alei Zasłużonych Cmentarza na Junikowie w Poznaniu.
Bibliografia

1. Agnieszka Szkoda, Skorpion ze szlacheckiego rodu, Wojska Lądowe Nr 5 (46), 1-15 marca 2002
2. Agnieszka Szkoda, Po sukcesach i porażce, Wojska Lądowe Nr 10, 16-31 maja 2002
ODPOWIEDZ

Wróć do „Biografie”