Platforma Obywatelska zakłamuje historię ludobójstwa na Wołyniu

Ustrój polityczny Rzeczypospolitej Polskiej (Trzeciej Rzeczypospolitej) określony jest Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej uchwaloną przez Zgromadzenie Narodowe 2 kwietnia 1997 roku. Zgodnie z jej treścią Rzeczpospolita Polska jest republiką parlamentarną i realizuje zasady suwerenności narodu, niepodległości i suwerenności państwa, demokratycznego państwa prawnego, społeczeństwa obywatelskiego, trójpodziału władzy, pluralizmu, legalizmu, społecznej gospodarki rynkowej oraz przyrodzonej godności człowieka. Rzeczpospolita określona jest także jako państwo unitarne.
Awatar użytkownika
historyk
Posty: 334
Rejestracja: 19 lis 2010, 20:35

Platforma Obywatelska zakłamuje historię ludobójstwa na Wołyniu

Post autor: historyk » 11 maja 2013, 05:18

Redakcja "Rzeczpospolitej" dotarła do projektu uchwały, który przygotowała Platforma Obywatelska w związku z przypadającą w tym roku 70. rocznicą rzezi wołyńskiej. Nie dość, że w jego tekście ani raz nie pada słowo "ludobójstwo", to jeszcze zaniżono ilość polskich ofiar. Taka zachowawczość ma chronić przed pogorszeniem stosunków polsko-ukraińskich.

11 lipca przypada 70. rocznica krwawej niedzieli, która stanowiła apogeum czystek etnicznych ludności polskiej na Wołyniu. „Rz" dotarła do projektu uchwały, który posłowie Platformy Obywatelskiej przygotowali na tę okazję. Nie użyli w niej słowa „ludobójstwo", choć tak nazywa rzeź wołyńską Instytut Pamięci Narodowej. Nie proponują też ustanowienia 
11 lipca dniem pamięci męczeństwa Kresowian, choć od lat walczą o to rodziny zamordowanych.

W Sejmie wcześniej swoje projekty złożyły wszystkie kluby poza PO i Ruchem Palikota. Wszystkie chcą ustanowienia dnia pamięci, a jedynie SLD nie nazywa rzezi wołyńskiej „ludobójstwem". Projekt lewicy mówi jednak o „ludobójczej zbrodni".

Posłowie PO nie tylko napisali projekt najłagodniejszym językiem, ale w dodatku podali najmniejszą liczbę ofiar. „W wyniku zbrodniczych działań ukraińskich organizacji nacjonalistycznych zginęło kilkadziesiąt tysięcy niewinnych osób" – piszą i dopiero w drugim akapicie dodają, że ofiary należały do „mniejszości polskiej". Tymczasem projekt, który złożyło PSL, mówi o 200 tys. ofiar.

Platforma dba o stosunki z Ukrainą, bo ta zamierza podpisać umowę z Unią Europejską

Skąd zachowawczość projektu PO? Szefowa Sejmowej Komisji Kultury Iwona Śledzińska-Katarasińska z PO nie ukrywa, że powodem jest obawa przed popsuciem relacji z Ukrainą. – W uchwale trzeba się starać wyrazić prawdę. Jednak nie znaczy to, że chcemy przekreślić cały dorobek zabiegów Polski na rzecz demokratyzacji tego państwa, szczególnie w kontekście umowy stowarzyszeniowej z UE – tłumaczy.

Ukraina ma podpisać umowę w listopadzie. Jednym z priorytetów polskiej polityki zagranicznej od lat jest związanie tego państwa z UE i odsunięcie go od Rosji.

Gdy w kwietniu ostry projekt uchwały w sprawie 70. rocznicy rzezi złożyło PSL, rosyjskie dzienniki „Rosijskaja Gazieta" i „Niezawisimaja Gazieta" z satysfakcją zauważyły, że przyjęcie takiej uchwały może zaognić relacje ukraińsko-polskie.

– W interesie Rosji jest rozgrywanie wygasłego konfliktu polsko-ukraińskiego – mówi Michał Kamiński, europoseł PJN i znawca polityki wschodniej.

Dodaje, że przyjęcie ostrej w treści uchwały mogłoby też pogłębić podziały polityczne na Ukrainie. Prorosyjska rządząca Partia Regionów prezydenta Wiktora Janukowycza opowiada się bowiem za potępieniem działań ukraińskich nacjonalistów. Na przeciwnym biegunie stoi nacjonalistyczna partia Swoboda. Zapowiedziała już, że po przyjęciu ostrej uchwały w ramach odwetu chciałaby uznać Armię Krajową za organizację zbrodniczą.

W Sejmie pojawiają się jednak głosy, że pisząc projekt uchwały, Platforma nie powinna kierować się wyłącznie dobrem Ukrainy. – Nazwałbym to historycznym krętactwem. Jak by tu historię przekręcić, by była bezpieczna, miła i nie wadziła nikomu – komentuje Ryszard Terlecki, poseł PiS i profesor historii.

Próbując przeforsować swój projekt, Platforma może napotkać opór koalicyjnego PSL, które od lat opowiada się za potępieniem działań UPA i ustanowieniem dnia pamięci męczeństwa Kresowian. – To nawet nie prośba, ale błaganie. Ustalmy ten dzień, by dzieci ofiar mogły się pochylić nad śmiercią swoich ojców – apeluje poseł PSL Franciszek Jerzy Stefaniuk.

Wiktor Ferfecki"Rzeczpospolita"

ODPOWIEDZ

Wróć do „Życie polityczne III RP”