Socjaldemokracja Polska (SdPL)

Ustrój polityczny Rzeczypospolitej Polskiej (Trzeciej Rzeczypospolitej) określony jest Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej uchwaloną przez Zgromadzenie Narodowe 2 kwietnia 1997 roku. Zgodnie z jej treścią Rzeczpospolita Polska jest republiką parlamentarną i realizuje zasady suwerenności narodu, niepodległości i suwerenności państwa, demokratycznego państwa prawnego, społeczeństwa obywatelskiego, trójpodziału władzy, pluralizmu, legalizmu, społecznej gospodarki rynkowej oraz przyrodzonej godności człowieka. Rzeczpospolita określona jest także jako państwo unitarne.
HistoriaPolski.eu
Posty: 1529
https://www.artistsworkshop.eu/meble-kuchenne-na-wymiar-warszawa-gdzie-zamowic/
Rejestracja: 28 maja 2011, 09:14

Socjaldemokracja Polska (SdPL)

Post autor: HistoriaPolski.eu »

Socjaldemokracja Polska (SdPL)
solec1
Posty: 1355
Rejestracja: 02 mar 2011, 09:42
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Socjaldemokracja Polska (SdPL)

Post autor: solec1 »

Lewicowa partia polityczna o programie socjaldemokratycznym. Założona 26 III 2004 przez część działaczy SLD, na skutek rozłamu w tej partii, kwestionujących działania ówczesnego jej kierownictwa. W Sejmie IV kadencji partia posiadała klub parlamentarny. Jeden z jej liderów Marek Balicki do 2005 zajmował stanowisko ministra zdrowia. W Sejmie VI kadencji SDPL reprezentuje grupa posłów, od 2008 zasiadająca w osobnym kole. W latach 2004–2009 ugrupowanie reprezentowane było przez 3 deputowanych w Parlamencie Europejskim.
SDPL popiera integrację z Unią Europejską. Partia sprzeciwia się: wprowadzeniu podatku liniowego, likwidacji powiatów, przywróceniu kary śmierci. SDPL postuluje natomiast: utrzymanie bezpłatnej edukacji i służby zdrowia, liberalizację prawa do aborcji, wprowadzenie w prawie związków partnerskich, rozdział państwa od kościołów, wycofanie polskich wojsk z Iraku, rozwiązanie Senatu oraz upublicznienie wszystkich teczek peerelowskich służb.
Przewodniczący: 2004-2008 Marek Borowski, 2008-2009 Bartosz Dominiak (p.o.) a od 2009 – Wojciech Filemonowicz
ODPOWIEDZ

Wróć do „Życie polityczne III RP”