Strona 1 z 1

Sens utrzymywania silnej armii w dzisiejszych czasach.

: 02 wrz 2010, 21:00
autor: bimber
Jest co najmniej wątpliwy, bo do czego państwu demokratycznemu, pośród innych państw demokratycznych silna armia ? Armia powinna jedynie być w stanie obronić swoje terytorium i to najlepiej w ramach szerszego sojuszu. Tylko dzięki temu można utrzymać wydatki państwa na odpowiednio niskim poziomie. Polska powinna ciąć wydatki na obronę z dwóch powodów: 1. ekonomia tego państwa nie pozwala na utrzymywanie silnej armii. 2. położenie geopolityczne jest takie że ja dziękuję. Gdyby Polska miała stać się kiedykolwiek obiektem ataku ze strony swoich potężnych sąsiadów to padnie jak drabina. Już to przerabialiśmy w 39. Polska nie jest zdolna wystawić odpowiednio silnej armii bez względu na wyrzeczenia i poświęcenia ludności.
NATOMIAST: potrzebujemy reformy systemu emerytalnego ( likwidacja OFE ), reformy służby zdrowia ( likwidacja biurokracji przyszpitalnej ), eduakcji. Oraz większych nakładów na nauki, zwłaszcza techniczne. Przydałoby się też jak najszybciej wejść do strefy Euro, co może przyciągnęłoby inwestorów.
Rozbudowa armii tylko przeszkadza w osiągnięciu tych celów. Tusk chciał budować Irlandię, niech sobie sprawdzi jaką armię ma Irlandia. A też ma przykre sąsiedztwo i z historycznymi zaszłościami.