Wielkie osobowości polskiej lewicy

Wszelkie zagadnienia dotyczące historii Polski obejmujące szerszy zakres niż dany dział.
naiwniak
Posty: 97
https://www.artistsworkshop.eu/meble-kuchenne-na-wymiar-warszawa-gdzie-zamowic/
Rejestracja: 04 gru 2010, 17:47

Re: Wielkie osobowości polskiej lewicy

Post autor: naiwniak »

Witam;
nie oceniam jednoznacznie negatywnie tych osób, czy polityków którzy byli związani z PPR i jej odlamami tak w czasie wojny jak i po niej.Tak na dobrą sprawę broń do ręki tym "wywrotowcom" dała sanacja. Kamień w ich ogródku to kamień w ogródku sanacji...
A co do postaci : dla mnie najwybitniejszy jest Daszyński - i dlatego, że sam doszedl do tego kim był, że jak się śmiał był tak samo więziony za A- W jak i potem... To byl polityk naprawdę wielkiej miary - żadne zmiany okręgów, za nieboszczki Austrii i za "boszczki" Polski mu nie szkodzily. Zawsze wygrywal w cuglach, jak nie z listy partyjnej to z "krajowej". Po prostu Ktoś
historyk
Posty: 331
Rejestracja: 19 lis 2010, 20:35

Re: Wielkie osobowości polskiej lewicy

Post autor: historyk »

Zarówno Wasilewska, jak i Jaruzelski czy Świerczewski byli osobami o lewicowych poglądach. Fakt, że komuś się one nie podobają a innym i owszem, nie upoważnia nas do traktowania ich "per noga". Można mówić ja sądzę, że ktoś zrobił źle czy dobrze, ale z szacunkiem. Każda z tych postaci odegrala swoją rolę, niekiedy tragiczną, innym razem była to decyzja z grupy: "jakie zło mam wybrać i które z nich będzie mniejsze". Za takie decyzje należy ludzi najbardziej szanować, gdyż to oni biorą na siebie odium tego co się dzieje po owym "źle".
Za decyzję Stanu Wojennego, za sposób i formę wprowadzenia a potem za samo zachowanie gen. W. Jaruzelskiego szanuję i szanować będę, podobnie za jego zachowanie przy Okrąglym Stole. To czy był on postacią lewicy czy nie nie wiem, dla mnie jest on wojskowym który miał odwagę wydać opowiedni rozkaz w odpowiedniej chwili i dopilnować by go wykonano. Kilka lat potem miał odwagę sprawić że ów rozkaz przestał obowiązywać.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Historia Polski ogólnie”