W Japonii odsłonięto pomnik Bronisława Piłsudskiego

Dział ten poświęcony jest imprezom, wystawom lub innym zdarzeniom nawiązującym do historii Polski. Zespół historiapolski.eu będzie starał się wyszukiwać, systematyzować i publikować wszelkie zagadnienia z historii Polski jakie pojawią się w internecie, telewizji, prasie. Głównym celem jest propagowanie naszej historii w jednym zbiorczym projekcie.
stach
Posty: 496
https://www.artistsworkshop.eu/meble-kuchenne-na-wymiar-warszawa-gdzie-zamowic/
Rejestracja: 19 cze 2010, 03:48

W Japonii odsłonięto pomnik Bronisława Piłsudskiego

Post autor: stach »

W japońskim mieście Shiraoi położonym na wyspie Hokaido odsłonięto pomnik wybitnego etnografa Bronisława Piłsudskiego. W uroczystości wziął udział Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski.

3 popiersie Bronislawa Pilsudskiego

Monument stanął w muzeum Ajnów w Shiraoi, gdzie w 1903 r. Piłsudski prowadził badania etnograficzne. Naukowiec został przedstawiony w tradycyjnym stroju Ajnów. Na cokole umieszczono w kilku językach napis:

„Bronisław Piłsudski 1866-1918. Polski zesłaniec, wybitny etnograf, badacz kultury Anjów i innych ludów Dalekiego Wschodu. Przebywał i pracował w Shiraoi w sierpniu 1903 roku”.

Dla uczczenia pracy Piłsudskiego pracownik muzeum przeprowadził tradycyjną ceremonię ceremonię powiadomienia bóstw w niebie.

„Polski badacz, który dbał o kulturę bardzo istotnego ludu, który zamieszkiwał te tereny przez setki lat. Odsłonięty pomnik pokazuje, że w dramatycznych losach mogą być przepiękne karty.” - powiedział podczas uroczystości minister Zdrojewski.

Minister przypomniał także, iż rok 2014 w Polsce będzie rokiem imienia innego wybitnego etnografa Oskara Kolberga.

Oprócz ministra na uroczystości obecny był ambasador RP w Japonii Cyryl Kozaczewski, dyrektor Muzeum Ajnów Masahiro Nomoto oraz wybitni badacze Japonii prof. Ewa Pałasz-Rutkowska i prof. Alfred F. Majewicz. Nie zabrakło także wnuka Piłsudskiego Kazuyasu Kimury.

Pomnik powstał dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP, Ambasady RP w Tokio oraz Instytutu Polskiego w Tokio.

Odsłonięcie monumentu było tylko jednym z elementów uczczenia Piłsudskiego w Japonii, gdyż na Uniwersytecie Hokkaido zorganizowano seminarium poświęcone etnografowi, a z inicjatywy naszej ambasady wyemitowano serię znaczków pocztowych ze znanymi Polakami.

Piłsudskiego upamiętnił także Narodowy Bank Polski, który w 2008 r. wyemitował dwie monety z jego podobizną. Były to: 10 zł wykonana stemplem lustrzanym w srebrze oraz 2 zł wykonaną stemplem zwykłym w stopie Nordic Gold.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Aktualności historyczne”