Imperium Osmańskie

Utrata niepodległości i państwowości Rzeczpospolitej w 1795 roku otworzyła zupełnie nowy rozdział w historii społeczeństwa polskiego. 123 lata zaborów przypadły na burzliwy wiek XIX, w którym Europa i świat wchodziły w erę nowoczesności. Był to czas wielkich przemian zarówno społecznych, jak i gospodarczych i politycznych. Ostatnia fala rewolucji przemysłowej sprawiała, że odchodziły w niepamięć dawne struktury społeczne i ustępowały miejsca nowym, opartym na kapitalistycznych formach gospodarki i coraz szybszego uprzemysłowienia. Po epoce oświecenia i rewolucji wiek XIX był czasem rozwoju idei i ideologii politycznych, które odpowiadały przemianom społecznym i gospodarczym. Rozwój liberalizmu, a następnie socjalizmu, komunizmu i anarchizmu, a także pojawienie się społecznej nauki Kościoła katolickiego zmieniał oblicze polityki. Suwerenność władców, potwierdzana jeszcze na Kongresie Wiedeńskim 1815 roku, ustępowała miejsca idei państwa narodowego. Zmiany zachodziły też w sferze kultury. Polskie społeczeństwo brało udział w tych przemianach, lecz w bardzo specyficznej sytuacji braku własnego państwa i podziału pomiędzy trzy mocarstwa zaborcze. Rozwój społeczny Polski w tym okresie był niespójny, w różnym czasie i w różnej intensywności przychodziły w trzech zaborach zmiany gospodarcze i polityczne.
Awatar użytkownika
Tomek
Posty: 7
Rejestracja: 20 maja 2011, 18:54

Imperium Osmańskie

Post autor: Tomek » 27 cze 2011, 16:22

Podobno po III rozbiorze wszystkie kraje uznały ,że Polski już nie ma a jedynie Imp. Osmańskie nie uznało rozbiorów.
I tu pada moje pytanie jak to nie zaakceptowali np.Nie zmienili map albo rozsyłali listy w których pisali że nie powinno być rozbiorów .

Proszę o odpowiedź.!? :geek:

Awatar użytkownika
Artur Rogóż
Administrator
Posty: 4711
Rejestracja: 24 maja 2010, 04:01
Kontakt:

Re: Imperium Osmańskie

Post autor: Artur Rogóż » 27 cze 2011, 20:25

Zawsze na audiencji dyplomatów u władcy państwa osmańskiego było miejsce dla polskiego posła.

Awatar użytkownika
golec115
Moderator
Posty: 256
Rejestracja: 09 kwie 2011, 08:57
Lokalizacja: Sępólno Kraj.

Re: Imperium Osmańskie

Post autor: golec115 » 28 cze 2011, 07:47

Turkowie nie zaakceptowali rozbiorów z czysto politycznych powodów. Otóż Austria i Rosja to wspólni wrogowie. "Rozebranie" Polski doprowadziło poniekąd do wybuchu wojny Rosji z Turcją, gdyż Osmanie nie mieli teraz gdzie szukać sojusznika (a była nim właśnie Polska). Poza tym nadal darzyli szacunkiem Polaków za postać Jana III Sobieskiego i przegraną bitwę pod Wiedniem.

Artur Rogóż pisze:Zawsze na audiencji dyplomatów u władcy państwa osmańskiego było miejsce dla polskiego posła.
Tak, i nawet by zdenerwować przedstawicieli państw zaborczych mówiono formułkę w stylu "Przedstawiciel Lechistanu jeszcze nie przybył".
Inne ciekawostki to przechowywanie klucza do polskiej ambasady w skarbcu sułtańskim. Po odzyskaniu niepodległości klucze te sułtan przekazał na ręce Polaków.

Awatar użytkownika
Tomek
Posty: 7
Rejestracja: 20 maja 2011, 18:54

Re: Imperium Osmańskie

Post autor: Tomek » 30 cze 2011, 12:45

Serdeczne dzięki za odpowiedź.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Gospodarka, kultura i społeczeństwo”